Türkiye'de bazı haber sitelerine erişim engeli

Medyascope erişim yasağı kararını Twitter'dan duyurdu

İnternette yayın yapan bazı haber sitelerine Türkiye'den erişim Cumartesi gece saatlerinde engellendi. Erişime engellenen siteler arasında Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi, Karşı Gazete de var.

Bu sitelerin bazılarına Türkiye'den girmeye çalışan kullanıcılar İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla karşılaşıyor.

Uyarıda "Bu internet sitesi aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir" deniyor.

Erişim yasağı getirilen diğer sitelerde ise uyarı yer almıyor ancak siteler açılamıyor.

5651 sayılı kanun internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadeleyi düzenliyor.

MedyascopeTV de twitter hesabından "Maalesef TİB sitemize erişimi engelledi. Gerekçeyi bilmiyoruz. Hemen itiraz edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Medyascope Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır, sitedeki yazısını, kullanıcılara VPN kullanmaları çağrısı yaparak Twitter'dan paylaştı.

Gazeteport Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş da erişim engeli kararını Twitter'dan duyurarak "Gazeteport'a Türkiye'den erişim engellendi. Kimler nasıl, hangi yöntemle yaptı araştırıyoruz" yazdı.

ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ da erişim engeliyle ilgili tweetinde "ABC gazetesi hiçbir bildirim yapılmadan erişime kapatıldı. Bu basın özgürlüğüne saldırı ve yeni bir gerici darbedir" dedi.

İlgili haberler