Darbe girişimi sonrası gözaltılar ve idam tartışmaları İngiltere basınında

Türkiye'de darbe karşıtı gösteriler Telif hakkı Reuters

Türkiye'de darbe girişiminin ardından başayan gözaltı ve tutuklama sürecinin yanı sıra idam cezasının gündeme gelmesi İngiltere basınında geniş yer buluyor.

Financial Times gazetesinde birinci sayfadan verilen haberde ABD ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'de toplu tasfiyelerin yaşanmasından endişe duyduğu ve Ankara'yı uyardıkları aktarılıyor.

İç sayfalarda yer alan haberlerde ise idam cezasının geri getirilmesi yönünde giderek daha yüksek sesle yapılan çağrılara dikkat çekiliyor.

Telif hakkı FINANCIAL TIMES
Image caption Financial Times gazetesinin birinci sayfasında yer alan bir haberde "ABD ve AB, darbe girişiminin ardından Erdoğan'a itidal çağrısı yapıyor" deniyor.

Gazetenin yorum bölümündeyse İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott'un bir yazısı yer alıyor.

Wesmacott: Darbe girişimi Türkiye üzerine gölge düşürdü

"Darbe girişimine dair tüm hikayeyi belki hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Ancak önemli olan Türkiye'nin bundan sonra ne yönde ilerleyeceği.

"Türkiye'nin iyiliğini düşünenlerin büyük kısmı Erdoğan'dan asil bir duruş sergilemesini bekliyor. Türkiye'nin dostları tarafından yapılan basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü çağrılarının Erdoğan tarafından da duyulması arzu ediliyor.

"Ancak Cumhurbaşkanı'nın şu ana kadarki tepkisi rahatlama yaratmaktansa tasfiyelere gitmek yönünde oldu.

"Artık Fethullah Gülen'in iade edilmesi konusunda da daha ısrarcı gözüküyor.

Telif hakkı FINANCIAL TIMES
Image caption Peter Westmacott'un yazısının yanında James Ferguson'un bu karikatürü kullanılmış.

"Gülen'e yöneltilen suçlamalar bugüne kadar hiç resmi bir iade talebine dönüşmemişti. Eğer Erdoğan ısrarını devam ettirirse ABD - Türkiye ilişkilerini yeni bir gerginlik bekliyor demektir.

"Türkiye bölgesinde çok önemli bir aktör, AB'ye üyeliği müzakere ediyor. Güvenilir bir NATO müttefiki, IŞİD'e karşı koalisyonun bir parçası, önemli bir ticaret ortağı olarak kalması gerekli. Ancak Türkiye hukukun üstünlüğüne saygı göstermez, laiklik ve demokrasi ilkelerini çiğnerse ülkenin önemli rollerinin inandırıcılığı da kalmaz.

"İdam cezasının geri getirilmesi de AB üyelik sürecine hiçbir katkı sağlamaz.

Times: Donanma gemileri hâlâ kayıp

Times gazetesinde yer alan bir haberdeyse darbe girişiminin ardından donanmaya ait 14 geminin kayıp olduğu ifade ediliyor.

Gemilerdeki komutanların darbe girişiminin başarısız olması üzerine iltica yollarını değerlendirebileceği ifade edilen haberde "Gemiler darbe girişimi gecesinde Akdeniz ve Karadeniz'de görevlerini icra ediyorlardı" deniyor.

Telif hakkı THE TIMES
Image caption Times gazetesinin birinci sayfasında Türk donanmasına ait bazı genilerden hâlâ haber alınamadığı ifade ediliyor.

Gazetenin iç sayfalarında yer alan bir haberdeyse "Darbe girişiminin bedelini zorunlu askerliğini yapan gençler ödedi" deniyor.

Çok sayıda askerin soyularak ters kelepçeye alındığı ifade edilen haberde "Darbe girişiminin ilk saatlerinde çekilen fotoğraflarda ne yaptığını bilemez halde gözüken genç askerler, gözaltı fotoğraflarındaysa dehşet içerisinde görülüyor" deniyor.

Haberde Pazartesi günü ilk kez 'rütbeli darbecilerin' fotoğraflarının ve görüntülerinin de yayınlandığı belirtiliyor ve "Generallere yapılan muamele genelde PKK'lılara yuapılırken görmeye alışık olduğumuz türdendi" yorumu yapılıyor.

i: Erdoğan ülkeyi şekillendirmek için fırsat yakaladı

i gazetesinin yazarlarından Patrick Cockburn, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından yaşanan süreci "Erdoğan, Türkiye'yi İslam ülkesine dönüştürme yolunda açık kapıya sahip" diyerek yorumluyor:

"Meydanlarda kalabalıklar idam çağrıları yaparken, bir zamanlar laik bir ülke olan Türkiye'nin İslam ülkesi olma yolunda son dönemeci de amasından endişe ediliyor.

"Erdoğan başarısız darbe girişimini kitlesel tasfiyeler için kullanmaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana görülmeyen boyutta bir İslamlaşma da devam ediyor.

"Başarısız darbe girişimi Erdoğan'ın uzun süredir arzuladığı İslami değerlerle uyumlu başkanlık sisteminin de önünü açmış gibi gözüküyor.

İlgili haberler