Darbe girişimi - Erdoğan'ın açıklayacağı 'önemli karar' bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı Getty

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenecek olan MGK toplantısının ardından önemli bir karar açıklayacağını duyurmuştu. Açıklamanın bugün yapoılması bekleniyor.

Erdoğan, Pazartesi gecesi İstanbul, Kısıklı'daki konutunun yakınlarında düzenlediği mitingde "Bir süreci inşallah farklı bir şekilde başlatacağız… Zamanla yarışıyoruz. Süratle karar alıp süratle neticeye varmamız gerek... İnlerine gireceğiz diye bir sözüm var ya şimdi toptan inlerine gireceğiz" demişti.

BloombergHT - Habertürk yayınına konuk olan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise açıklanacak kararla ilgili "Sıkı yönetim değil, öyle İstiklal Mahkemesi falan da değil" diye konuştu.

Canikli açıklanacak kararla 'istikrarsızlık kaynağını besleyen yapının daha etkili biçimde temizleneceğini' ifade etti ve "Tamamen anayasal, yasal yetkilerin kullanılacağı bir durum ortaya çıkacak" dedi.

Binali Yıldırım: Kaybedecek zamanımız yok

Telif hakkı Getty
Image caption Başbakan Binali Yıldırım, bugün açıklanacak kararla ilgili olarak "Bu olağanüstü şartlardan kurtulmanın yolunun ne olduğunu biliyoruz" dedi.

Dün partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise açıklanacak kararla ilgili olarak "Artık kaybedecek zamanımız yok. Neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu olağanüstü şartlardan kurtulmanın yolunun ne olduğunu biliyoruz" dedi.

Yıldırım beklenen kararla ilgili sözlerini "Yarını bekleyelim. Çok güzel kararları vatandaşımızla paylaşacağız" dedi.

Gülen'in iadesi talebi ABD'ye gönderildi

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişimini planlamakla suçlanan Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için Washington'a gerekli resmi talebin de gönderildiği açıklandı.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'ye 4 dosyanın iletildiğini ifade ederek, ABD'nin iade şartlarının gerçekleşmesi için Ankara'nın somut deliller ortaya koyması gerektiği yorumuna da "İstemedikleri kadar kanıtı önlerine koyacağız" diyerek yanıt verdi.

Doğan Haber Ajansı ise ABD'ye iletilen dosyada Fethullah Gülen'in geçici olarak tutuklanması talebinin de yer aldığı ifade edildi.

Fethullah Gülen, darbe girişimiyle ilgisi olmadığını savunuyor ve yaşananları "Bir senaryo, kendi adamları da içinde" diyerek yorumluyor.

İlgili haberler