Esad: Erdoğan darbe girişimini istismar ederek tasfiye yapıyor

Beşar Esad Telif hakkı AFP

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı darbe girişimini istismar ederek ülkede kitlesel bir tasfiye gerçekleştirmekle suçladı.

Küba'nın devlet haber ajansı Prensa Latina'ya Şam'da bir röportaj veren Esad, 'Sizce Erdoğan ordu tarafından devrilmeli miydi?' sorusunaysa "Biz başka ülkelerin iç işlerine karışmayız. Erdoğan gitmeli ya da kalmalı diyerek bu hataya düşmeyiz. Bu Türk halkının karar vermesi gereken bir konu" diyerek yanıtladı.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'de başlatılan gözaltı, tutuklama ve görevi askıya alma sürecinin daha önemli olduğunu ifade eden Esad, "Erdoğan darbe girişimini kendi aşırılıkçı çıkarlarını gözetmek için kullanıyor, Müslüman Kardeşler ajandasını ilerletme çabasında" dedi.

Suriyeli mültecilerden Erdoğan'a destek

Türkiye'de darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde Türklerle birlikte çok sayıda Suriyeli mülteci de sokaklara çıkmış ve darbeyi protesto ederek Erdoğan'ı desteklediklerini söylemişlerdi.

Çarşamba günü Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, darbeyi sokaklarda protesto eden bir Suriyeli mültecinin "Hepimiz Erdoğan'ı çok önemsiyoruz. Çünkü o biz kimsenin umurunda değilken bizi önemsemişti. Türkiye bize kapılarını açtı. Okullarını açtı. Bize bir şans tanıdı" demişti.

'BM ABD'nin maşası'

Telif hakkı AFP
Image caption Beşar Esad, BM'nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura'nın bağımsız bir arabulucu olmadığını, Batının çıkarlarını empoze etmeye çalışıtığını savundu.

Suriye Devlet Başkanı Esad röportajda Suriye'deki savaşı sonlandırmak için yürütülen uluslararası diplomasi çabalarını ve Birleşmiş Milletleri de (BM) eleştirdi.

BM'nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura'yı ve seleflerini kastederek konuşan Esad, "Arabulucular bapımsız değil. Ya Batılı ülkelerin kurmaya çalıştığı baskıyı yansıtıyorlar ya da doğrudan ABD'nin maşası olarak çalışıyorlar" dedi.

İlgili haberler