Darbe girişiminde köprüleri tutmakla görevli albay Antalya'da gözaltına alındı.

Kurmay Albay Aygar gözaltında Telif hakkı DHA
Image caption Kurmay Albay Muammer Aygar gözaltına alınırken

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında İstanbul'da köprüleri kapatmakla görevli subay olduğu bildirilen Kurmay Albay Muammer Aygar, Antalya'da gözaltına alındı. Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda 283 asker gözaltına alındı.

Kuleli Askeri Lisesi Okul KomutanıMuammer Aygar'ın Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele ekipleri tarafından, Muratpaşa mahallesinde kaldığı uzak bir akrabasının evine dün akşam yapılan baskınla gözaltına alındığı bildirildi.

Aygar'ı evinde saklayan akrabasının da gözaltına alındığı ve evde kurmay albaya ait iki tabanca bulunduğu belirtildi.

Emniyet kaynakları Kurmay Albay Muammer Aygar'ın ifade işlemlerinden sonra sabaha karşı sağlık kontrolünden de geçirildiğini söyledi.

Aygar, sağlık kontrolünden sonra yeniden ifadesinin devamının alınması için Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne geri götürüldü.

Cumhurbaşkanlığı muhafiz alayına operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda 283 asker gözaltına alındı.

Bu arada, soruşturma kapsamında Ankara Adliyesine getirilen, aralarında korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral, albay ve yarbayların da bulunduğu 202 askerin savcılık sorgusu tamamlandı.

Askerlerden 169'u sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliklerince tutuklanırken, 33'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Vali de gözaltında

Darbe girişimi sonrasında görevden alınan Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya da, Ankara'nın Sincan ilçesinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Telif hakkı DHA
Image caption Vali Yasemin Özata Çetinkaya görevden alınmış, asker olan eşi tutuklanmıştı

Çetinkaya'nın eşi, Sinop Garnizon Komutan Vekili Albay Temel Çetinkaya da daha önce yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.

132 hakim ve savcı tutuklandı

Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ayrıca gözaltına alınan, aralarında eski Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım, Ergenekon Davası'nın eski Savcısı Yargıtay üyesi Mehmet Murat Yönder, bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de bulunduğu 132 hakim ve savcı da tutuklandı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliklerine sevk edilen 249 hakim ve savcıdan 132'si hakkında tutuklama kararı verilirken, 117 hakim ve savcının ifade işlemlerine ise bugün devam edileceği bildirildi.