Muhalefetten demokrasi vurgusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi salonun Telif hakkı EPA
Image caption Muhalefet, darbe girişimi sonrası siyasete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Darbe girişiminin ardından muhalefet partileri siyasi sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bombalanan Gölbaşı Özel Harekât Başkanlığı'na ziyareti sırasında yaptığı açıklamada "FETÖ terör örgütünün devletin içinde bu kadar yuvalanması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur" dedi ve "Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama bütün partilerin demokrasi konusunda ortak bir görüş oluşturmaları çok önemlidir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Başbakan Binali Yıldırım'ın MHP lideri Devlet Bahçeli ile kendisinin de katıldığı toplantıya ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, yargıya ilişkin mutabakat sağlandığını söyledi ve "Anayasada yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda yapılacak değişikliğe katkı vereceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bahçeli: Suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında görevden almalara ilişkin "Askeri ve sivil bürokraside toplu görevden almalar yapılırken sağlam belgelere dayanmak esas olmalıdır. Suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir" dedi.

Bahçeli, "Masumların hakkını gasp etmek, suçsuz günahsız insanımızı mağdur etmek, terör örgütünün zalimliği kadar tehlikelidir" diye ekledi.

MHP lideri Fethullah Gülen'e ve siyasete ilişkin de şunları kaydetti:

"Türklerin varlığından rahatsız olan çevreler, terörist başı Gülen'i ellerinde koz olarak tutmuşlardır. FETÖ'cü terör örgütü, kimin hedeflerine uyuyorsa onların yerine silah diye kullanılmıştır. FETÖ terör örgütü düşmanın ta kendisidir."

"Herkes bu samimi döneme katkıda bulunmaya hazır olmalıdır. Çatışma ve gerilimin sürmesi halinde bu günlerin bile aranacağını söylemek kehanet olmayacaktır. MHP yeni bir sayfa açmaya hazırdır. Yeterince hasmımız, iç ve dış sorunlarımız vardır. Siyasi partilerin çekişmesi ve birbirine girmesi Türkiye aleyhtarlarını yüreklendirecektir."

Demirtaştan hükümete ve PKK'ya çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da hükümet ve PKK'ya çağrı yaptı:

"Hükümet ve PKK'ye çağrı yapıyorum. Türkiye, 15 Temmuz öncesi Türkiyesi değildir. Yeni durum değerlendirilmelidir. Başbakan, 'Darbeciler İmralı'yı bombalamak isteyerek iç savaşı hedeflediler' diyor. Ama avukatın gitmesine engel oluyor.'"

"Askere dokunulmazlık yasası 14 Temmuz'da onaylandı. Asker, darbe yapıyorum demeseydi, yaptıkları dokunulmazlık kapsamındaydı. Meclis'i bombalayan pilotu yargılayamayacaktınız. Neden? Cizre'yi, Nusaybin'i bombaladığında yargılanmasın diye."

"Darbeye karşı cesurca duran herkesi bir kez daha kutluyorum. Halk direnme hakkı ne kadar önemlidir bir kez daha ortaya çıktı. Öz savunma dediğimiz, halkın kendisini savunma hakkı, her canlının doğal hakkıdır. Bu hakkı kullanan herkesi selamlıyor, kutluyorum."