15 Temmuz darbe girişimi: 100'den fazla gazete, televizyon kapatıldı

Tel raflarda Zaman gazetesinin son sayısı duruyor.
Image caption Zaman gazetesi "Cuntanın medya ayağına gözaltı" manşetiyle yayımlandı.

Hükümet, aralarında ajans, gazete, dergi ve televizyonlarla radyoların da bulunduğu 100'den fazla yayın organını Gülen grubuyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapattı.

Resmi Gazete'de yer alan kanun hükmünde kararnameye göre, kapatılan kuruluşlar arasında 29 yayınevi de var.

Kararnamede kapatma gerekçesi olarak "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisaki ve irtibatı olan ekli 2 sayılı listede yer alan özel radyo ve televizyon kuruluşları kapatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

IPI: Gazetecilere gözaltı uygulamasından endişeliyiz

Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç gözaltında

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü halin getirdiği yetkilere dayanılarak kapatılan gazeteler arasında Mart ayında kayyum atanarak el konulan Zaman gazetesinin yanısıra Taraf, Meydan, Millet gibi ulusal gazeteler de bulunuyor.

1980'lerin ortasında kurulan Zaman gazetesi, daha sonra yayınlanan İngilizce baskısı Today's Zaman'la birlikte Gülen grubunun en önde gelen yayın organlarından biriydi.

Dergiler arasında ise Aksiyon ve Sızıntı dikkat çekiyor. 1979 yılında yayın hayatına başlayan Sızıntı dergisi, Gülen hareketinin ilk yayın organlarından.

Kapatılan televizyonlar listesinde ise Samanyolu TV, Kanaltürk, Can Erzincan TV gibi kanallar yer alıyor.

TGC: Biz çok sesli ülke isterken sıkıntıya düşüyoruz

1993 yılında kurulan ve Gülen Cemaati'ne yakın yayınlarıyla bilinen Samanyolu Televizyonu geçen yılın sonunda uydudan ve diğer platformlardan çıkarılmış ve sadece internet üzerinden yayın yapar hale gelmişti.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise, bu kararı şöyle yorumluyor: "Üzücü tabii. Biz çok sesli bir ülke isterken, sıkıntıya düşmüş oluyoruz. Bilmediğimiz için tam nedenleri açıklanmadığı için de zor durumdayız" diyor. Olcayto, bir benzerini görmediği bir darbe girişiminden "kurtulmanın sevincini, bu yasaklamalarla bu OHAL kararlarıyla çok da derinden yaşayamıyoruz" diyor.

Bugün son kez yayımlanan Mart ayında kayyumun el koyduğu Zaman gazetesinin manşetinde ise dün başlatılan operasyonla gözaltına alınmaya başlanan, gazetenin eski köşe yazarları var.

"Cuntanın medya ayağına gözaltı" manşetiyle yayımlanan gazete, "Zaman'ı kayyım el koymadan önce terör örgütü üssü gibi kullanmışlar" diyor.

Yayınına son verilen gazetelerden Taraf ise bugün dağıtılmadı.

Kapatılanlar arasında Ege'de Son Söz gibi yerel gazeteler de bulunuyor.

Gazetenin kurucusu ve yöneticisi Fahrettin Dokak soysal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Ülkemizin karşı karşıya kaldığı alçak darbe girişiminin ardından olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Kurunun yanında yaşın da yandığı, at iziyle it izinin karıştığı bir süreci yaşıyoruz" dedi.

Dokak, "Ancak akşam saatlerine öğrendiğimiz bir haberin de şokunu yaşıyoruz. Egedesonsöz yayın hayatına başladığı 2009'dan bu yana yayın çizgisini bozmamış, demokrasi, hukuk ve evrensel basın yayın ilkelerinden sapmamış, dahası onun bunun özellikle de FETÖ gibi alçak bir yapının gazetesi hiç olmamıştır. Resmi Gazetedeki listeden adımızın silinmesi için gereken hukuki itirazı sabah saatlerinde yapmış olacağız" diye ekledi.

Bu haftanın başından itibaren gazetecilere ve yazarlara yönelik operasyonlarda 89 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Haftanın başında 42, dün ise 47 gazeteci hakkında çıkarılan gözaltı kararlarının ardından aralarında Hürriyet gazetesinin eski internet koordinatörü Bülent Mumay, eski Zaman gazetesi yazarları Mümtaz'er Türköne, Nazlı Ilıcak ve Şahin Alpay'ın da olduğu gazeteciler gözaltına alındı.

İlgili haberler