Cumhurbaşkanı Erdoğan: TİB'i kapatacağız

Erdogan Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada TİB'in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) kapatılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıda Erdoğan, Batı ülkelerini 'teröre' ve darbelere destek vermekle suçladı.

'TİB, bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri'

Cumhurbaşkanı konuşmasında, TİB'in BTK'ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) devredileceğini belirtti:

"Bu örgütün faaliyetlerine yönelik güçlü bir istihbarat mekanizması kurmak istiyoruz. Mesela TİB'i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de burası.

"Burayı kapattıktan sonra oranın içerisinde çalışanların hepsini de, hazırlıklarımızı yaptık, gereği neyse onun da gereğini yapacağız. TİB, BTK'ya devredilmek suretiyle BTK gereken adımları atacaktır."

'Batı terör ve darbelerin yanında yer alıyor'

Darbe girişiminin 'içeride tezgahlanan bir olay olmadığını' belirten Erdoğan, Batı ülkelerine yönelik eleştirilerini sürdürdü:

"Maalesef bu Batı, teröre destek veriyor ve darbelerin yanında yer alıyor. Bunların canı bizim gibi yanmıyor ama canımız yanıyor.

"Diğer terör örgütleriyle olan mücadelemizde olduğu gibi, darbe girişimi sırasında ve sonrasında da dostlarımızdan beklediğimiz desteği alamadığımızı da açıkça söylemek zorundayım, bunu üzüntüyle ifade ediyorum.

Telif hakkı Getty Images

'Avrupa'yı biz koruduk'

"Göçmen krizinde dahi yaşadığımız gerilime rağmen Avrupa'yı sıkıntıya sokacak adımlar atmadık.

"Açık konuşuyorum Avrupa'yı biz koruduk. Mültecileri ülkemizde barındırarak Avrupa'yı biz koruduk. Avrupa Birliği hale sözlerini tutmadı."

'İşkenceye sıfır tolerans'

Olağanüstü hal uygulamasının AB prosedürlerine uygun olduğunu da söyleyen Erdoğan, Uluslararası Af Örgütü'nün darbe girişimi ardından tutuklananlara işkence yapıldığına yönelik güçlü kanıtlar olduğu yönündeki açıklamasına tepki gösterdi ve şöyle konuştu:

"Uluslararası Af Örgütü tutturmuş bizim işkenceler yaptığımızdan bahsediyor. Bizde işkenceye sıfır toleranstır. Arbede esnasında kaşına, gözüne tekme, tokat yemiş olabilir. Yememiş olsa oradaki polisimizi öldürecek. 'Vurun beni' mi diyecek, kendini savunmayacak mı? Uluslararası Af Örgütü, Londra'da durarak tespit yapıyor.

"Zerre kadar sizde haysiyet varsa çıkarsınız Türkiye'ye gelirsiniz, önce bir parlamentoyu gezersiniz, gider özel harekatı dolaşırsınız, emniyet müdürlüğünü dolaşırsınız, buraya gelir bir dolaşırsınız, ondan sonra bizim gazilerimizi hastanelerde dolaşırsınız, kim kime ne yapmış onu o zaman görürsünüz."