Hüseyin Avni Mutlu için tutuklama talebi

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Telif hakkı DHA

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde sorgulanan Hüseyin Avni Mutlu dahil 11 kişinin tutuklanmaları istendi.

Anadolu Ajansı (AA) daha önce, Mutlu dışında adliyeye sevk edilenlerin altısının vali, birinin vali yardımcısı, üçünün ise kaymakam olduklarını bildirmişti.

Hüseyin Avni Mutlu'nun, Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde, yoksul çocuklar için gönderilen yarım milyonu, Fethullah Gülen Cemaati'ne ait dershanelere aktarmakla suçlandığı bildiriliyor.

İçişleri Bakanlığı, darbe girişiminin ardından Mutlu dahil 246 mülki amiri görevden uzaklaştırmıştı.

26 Temmuz'da gözaltına alınan Mutlu ise geçmişte 2005-2007 yılları arasında Siirt, 2007-2010 yılları arasında Diyarbakır, 2010-2014 yılları arasında İstanbul Valisi olarak görev yaptıktan sonra merkez valisi olmuştu.

Hacı Boydak adli kontrol şartıyla serbest

Öte yandan, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Boydak Holding'in eski yönetim kurulu Hacı Boydak adli kontrol şartıyla serbest bırakııldı.

Telif hakkı DHA

Bir süre önce İstanbul'da ameliyat olan Hacı Boydak hakkında, Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı'ndaki faaliyetleri nedeniyle yakalama kararı çıkarılmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Boydak Holding'in yöneticilerinden Şükrü Boydak, İlyas Boydak ve Bekir Boydak ile Memduh Boydak ile Aliye Boydak tutuklanmış, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ile holding yöneticisi Halit Bayhan da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.