Halep'e isyancılar ve Suriye ordusundan takviye güç

Halep'te isyancılara ait bir tank ve üzerinde isyancı örgütlere bağlı militanlar görülüyor. Telif hakkı Reuters
Image caption Suriye ordusuna bağlık birlikler ve isyancı örgütler Halep'e takviye güç gönderdi.

Halep'te hükümet kuşatmasını kırdıklarını öne süren isyancı örgütlere Suriye ordusu hava bombardımanı düzenlerken, hükümete bağlı birlikler ve isyancı örgütlerin şehre ayrı ayrı yüzlerce ek takviye güç gönderdiği bildirildi.

İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazar gününden bu yana Halep'e Suriye'den, Irak'tan ve Lübnan Hizbullahı'ndan yaklaşık 2 bin hükümet yanlısı savaşçının konuşlandırıldığını duyurdu.

Gözlemevi sözcüsü Rami Abdülrahman, "Her iki tarafta Halep'te büyük bir savaş hazırlığı için savaşçılarını yığıyor" dedi.

'Fetih Ordusu' adı altında savaşan ve aralarında El Kaide bağlantılı örgütlerin de olduğu gruplar, haftasonu Halep'te hükümet kuşatmasını kırdıklarını öne sürmüştü.

Fetih Ordusu, Pazar günkü açıklamalarında da 'Halep'in özgürleştirilmesi için yeni aşamaya geçildiğini' ifade etmiş ve bir sonraki mücadele için savaşçıların sayısının iki katına çıkarılacağını belirtmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sözcüsü Abdülrahman, Pazartesi günü AFP haber ajansına 'yüzlerce muhalif savaşçının Halep ve çevre mahallelerine ulaştığını' söyledi.

Halep'teki isyancı örgütlerin büyük bir kısmının El Nusra Cephesi iken adını Temmuz ayı sonunda Fetih el Şam Cephesi olarak değiştirip, El Kaide'den ayrıldığını duyuran örgütlerin oluşturduğu bildirildi.

'Gıda ve yakıt ikmali yapıldı'

Reuters haber ajansının aktardığına göre Fetih el Şam Cephesi haftasonu hükümetin kontrolündeki mevzilerde bulunan askeri araçları ve mühimmatları da ele geçirdi.

İsyancı birliklerin haftasonu, hükümetin Halep'in güneyine açılan ikmal yollarını da kestiği bildirildi.

Suriye ordusuna bağlı birliklerin de gece yarısından sonra gıda ve yakıt taşıyan onlarca kamyonu şehre ulaştırdığı belirtildi.

Suriye resmi televizyon kanalı Al Ahbariya, "yakıt , gıda ve sebzelerin Halep şehrine girdiği doğrulandı" dedi.

Reuters'ın aktardığına göre Suriye ordusundan bir askeri kaynak Halep'in kuşatıldığı haberlerini reddedip "Durum kontrol altında, endişe edilecek bir durum yok" dedi.

Halep'te kuşatma altındaki bölgede yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı düşünülüyor.

Telif hakkı AP

Diğer yandan Suriye'nin Halep kentinde hükümet güçlerinin kuşatmasını yardığını öne süren isyancı gruplara yönelik yoğun hava saldırısı gerçekleştirildi.

Suriye hükümeti, Suriye ordusuna ait uçakların Halep'in güney doğusundaki hedefleri bombaladığını gösterdiğini belirttiği bir video yayınladı.

Haber ajansı AFP'nin bir muhabiri, hava saldırılarının Halep'te muhaliflerin elindeki alanları hedef aldığını söyledi.

Muhalifler, Pazar günü Halep'in Ramuseh bölgesindeki hava saldırılarına Rus uçaklarının da katıldığını belirtti.

Telif hakkı AFP

Operasyonlarla ilgili Rus ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

Bu arada silahlı gruplar tarafından yapılan açıklamada, 'savaşçı sayısının iki katına çıkartılacağı ve tüm kentin ele geçirileceği' belirtildi.

Suriye yönetimi ise bu grupların önemli bir ilerleme kaydedemediğini ve kuşatmanın sürdüğünü belirtiyor.

Suriye ordusu, Halep'in muhaliflerin elindeki bölgelerini Temmuz ayında kuşatma altına almıştı.

Halep, iç savaş başlamadan önce Suriye'nin ticari başkentiydi.

Kent, mimari ve tarih açısından da Suriye'nin en zengin kentlerinden biriydi.

Kentin tarihi eserlerinin büyük bölümü çatışmalar sırasında yıkıldı ve yağmalandı.