Erdoğan: Rusya ile yeni bir sayfa açmak istiyorum

Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'yla ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istediğini söyledi.

Yarın St.Petersburg'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşme öncesi Rus TASS haber ajansına konuşan Erdoğan, bir dizi sektörde Rusya ile yeniden işbirliğine başlamaktan yana olduğunu belirtti.

Erdoğan ayrıca, "Suriye'ye barışı getirme noktasında en önemli aktör birinci derecede Rusya'dır. Burada Rusya ve Türkiye beraber adım atmak suretiyle biz bu işi çözmeliyiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşası konusunda Rusya ile yeniden işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Erdoğan, "Rusya-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfada askeri, ekonomik ve kültürel işbirliği olacak" dedi.

Erdoğan özellikle Rus uçağının düşürülmesinin ardından ilişkilerin bozulmasının ekonomiye etkilerine de değindi ve Türkiye'nin Rusya'dan beklentilerini şöyle sıraladı:

"Tabii talihsiz bir uçak düşürme olayından sonra 8 aylık bir süre geçti. 8 aylık bu süre içerisinde gerçi birçok münasebetlerimiz devam etti. Ancak bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde biliyorsunuz ekonomik alanda 100 milyar dolarlık bir hedefimiz vardı, tabii bu aksamaya uğradı.

"Sevgili Putin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında verdiği destek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e minnettar olduğunu kaydetti.

Erdoğan, TASS'a verdiği mülakatta saygı duyduğunu vurguladığı Rusya liderine hitaben sık sık "Sevgili Putin" ya da "Sayın Putin" dedi.

Rusya'nın, Suriye'de barış sürecinde en önemli aktör olduğunu söyleyen Erdoğan, Rusya'nın Kırım Tatarlarına muamelesi konusunda ise Moskova'yla görüşayrılıklarının sürdüğünü kaydetti.