NATO'da görevli bir Türk subay ABD'ye iltica başvurusunda bulundu

Ugurlu Telif hakkı DHA
Image caption Reuters'a konuşan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği yetkilisi ise Tümamiral Uğurlu'dan 22 Temmuz'dan bu yana haber alınmadığını söyledi.

NATO'nun ABD'deki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda görevde bulunan bir Türk subayının ABD'ye iltica başvurusunda bulunduğunu bildirildi.

Reuters haber ajansı, ismi açıklanmayan ABD'li yetkililerin bu subayın darbe girişimi ardından Türkiye'ye çağrıldığını söylediğini aktardı.

ABD'li yetkililer, bu subayın Virginia'daki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda görev yaptığını belirtmekle birlikte ismi ve rütbesi hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Anadolu Ajansı ise bu kişinin TSK'dan ihraç edilen Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu olduğunu belirtti.

İfadesi alınmak üzere Türkiye'ye çağrılmıştı

Türkiye'nin Washington'daki büyükelçiliğinde görevli bir yetkili ise Reuters'a, Türkiye'de geçen ay Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu hakkında gözaltı kararı verildikten sonra Uğurlu'nun buna bir yanıt vermediğini belirtti.

İsminin gizli kalması şartıyla konuşan bu yetkili, "22 Temmuz'da rütbelerini ve kimliğini üste bıraktı ve bundan sonra kimse kendisinden haber alamadı" dedi.

Telif hakkı AP
Image caption Darbe girişimi ardından ilk kez bir Türk subay ABD'ye iltica başvurusunda bulunuyor.

Türk yetkili, iltica başvurusu hakkında ise bilgisi olmadığını söyledi.

Yetkili, daha alt rütbeli iki askerin de ABD'den Türkiye'ye çağrıldığını söyledi ve ekledi: "Ancak onlar hakkında bir gözaltı kararı yok. Biri döndü. Diğer ise yakın zamanda dönecek".

15 Temmuz'daki darbe girişiminden çok kısa süre önce, İzmir'deki gizli bilgi ve belge bulundurma davası soruşturmasında sahte delil üretilmesi suçuna karıştığı ve fişleme yaptığı suçlamasıyla Uğurlu hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Türk haber ajansları, Uğurlu'nun, Türkiye'ye dönmesi ve ifadesini vermesi yönünde kendisine yapılan tebligata cevap vermediğini bildirmişti.

28 Temmuz'da yapılan Yüksek Askeri Şura'da Uğurlu hakkında ihraç kararı verilmişti.