Diyarbakır ve Mardin'de bombalı saldırılar: 8 ölü

Mardin saldırısı Telif hakkı DHA

Mardin'in Kızıltepe, Diyarbakır'ın ise Sur ilçelerinde gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıda toplam 8 kişi hayatını kaybetti. Patlamalarda çok sayıda kişi de yaralandı.

Saldırıları PKK'nın düzenlediğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Mardin'de 1 polis ve 2 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Diyarbakır Valiliği'nden gelen açıklamadaysa Sur mahallesindeki saldırıda 5 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Mardin'in Kızıltepe ilçesinde polis aracının geçişi sırasında şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini aktardı ve aralarında polislerin de bulunduğu 50'ye yakın kişinin yaralandığını belirtti.

Her iki saldırıya da yol kenarlarında bulunan bomba yüklü araçların neden olduğu ve polis araçlarının geçişi sırasında bombaların uzaktan kumandayla patlatıldıkları ifade ediliyor.

Sur'daki saldırıda ölenlerin arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtiliyor. Saldırıda birisi ağır olmak üzere toplam 5 polisin yaralandığı da gelen bilgiler arasında. Toplam yaralı sayısının ise 13 olduğu ifade ediliyor.

Diyarbakır'daki patlaman akşam saatlerinde kalabalık olan Sur mahallesindeki On Gözlü Köprü'de gerçekleşti.

Günün daha erken saatlerindeyse Şırnak'ta düzenlenen bir saldırıda 4 asker hayatını kaybetmiş ve 9 asker de yaralanmıştı.

Bu arada Diyarbakır'daki saldırı sonrası haber takibi yapan Evrensel gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve serbest gazeteci Sertaç Kayar gözaltına alındı.

HDP'den kınama

HDP (Halkların Demokratik Partisi) bir açıklama yayaımlayarak saldırıları kınadı.

HDP'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bu akşam Mardin Kızıltepe ve Diyarbakır Sur'da meydana gelen bombalı saldırılarda çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Hangi şehirde olursa olsun, yurttaşlarımızın yaşadıkları ve çalıştıkları yerleşim alanlarının içindeki bu tür saldırıları ilkesel olarak yanlış bulduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz ve bu saldırıları kınıyoruz.

"Patlamaların, şiddetin, bombaların günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olmasını kabullenmiyoruz. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz."

İlgili Konular