İstanbul'da HDP binası basıldı

Polis operasyon Telif hakkı DHA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 'PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik yapıldığını' belirttiği operasyonda, HDP binası basıldı.

Farklı ilçelerde önceden belirlenen adreslerde de arama yapıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonunda 17 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Gözaltına alınanlar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Demirtaş: Açıklama bekliyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, baskının yapılma biçimini eleştirerek, "Parlamentonun 3. partisinin en büyük teşkilatlarından birine kapıyı kırarak gangster gibi giremezsiniz" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği'nin Alba Otel'de düzenlediği kuruluş deklarasyonu açıklaması öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HDP İstanbul İl Örgütü binasının kapısı kırılarak basılmasına tepki gösteren Demirtaş, "Dün gece saatlerinde İstanbul binamız polis tarafından basılıyor. Talan ediliyor. Parlamentonun üçüncü büyük partisinin en büyük teşkilatlarından birine gangaster gibi giremezsiniz. Kapıyı kırarak, eşyaları parçalayarak böyle davranamazsınız. İstanbul Valisi'nden, Emniyet Müdürü'nden derhal açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Helikopter destekli operasyon

Telif hakkı DHA
Image caption HDP binasının bulunduğu sokak başları TOMA ve zırhlı araçlarla kapatıldı.

Polis, HDP (Halkların Demokratik Partisi) İstanbul İl Örgütü binasında da arama yaptı.

Doğan Haber Ajansı bu operasyonun İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden konvoy halinde yola çıkan polis ekipleri tarafından yapıldığını bildirdi:

"Polis ekipleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinden konvoy halinde çıktı. Polis, saat 03.00 sıralarında Kalyoncu Kulluk Caddesi üzerinde bulunan HDP İl Örgütü binasına girdi."

Telif hakkı internet

"Operasyona çok sayıda Çevik Kuvvet ve Özel Harekât Timleri de destek verdi. Bir polis helikopteri havadan çevreyi kontrol ederken, il örgütü binasının bulunduğu sokak başlarında TOMA ve zırhlı araçlarla kapatıldı. Binada arama yapan polis, operasyonun içeriği hakkında bilgi vermedi."

İl örgütü: Barışa karşı hukuksuzluk

HDP İl Örgütü önünde öğle saatlerinde toplanan partililere seslenen İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, baskını "hukuksuz" diye niteledi ve "Bu bir arama değil baskındır. Kullandığımız her türlü malzememiz tahrip edilmiştir" diye konuştu.

Telif hakkı internet
Image caption HDP İstanbul İl binası önünde basın açıklaması yapıldı

Parti il binasının kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Erbaş, baskını "Barışa ve kardeşliğe karşı bir hukuksuzluk" diye niteledi.

HDP İl Eş Başkanı "Dün milliyetçi cephe diyebileceğimiz üç parti Anayasa tartışmaları için bir araya gelmiş, ve partimiz dışında bırakılmıştır. Dün demokrasi nöbetine çağıranlar demokrasi nöbetinin bittiği gün partimizi basmıştır" diye konuştu.