Sağlık Bakanı Akdağ: 6 bin personel açığa alındı

SDağlık Bakanı Recep Akdağ Telif hakkı AFP
Image caption Sağlık Bakanı Recep Akdağ, görevden uzaklaştırılan personelin kaçının memurluktan çıkarılacağının yapılacak incelemelerin ardından belli olacağını ifade etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan görevden almalar kapsamında Sağlık Bakanlığı'nda bugüne kadar 6 bin personelin açığa alındığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı'nda çalışan ve Fethullah Gülen ile bağlantılı olan personelle ilgili çalışmaların sürdüğünü de belirterek "Bu terör örgütüyle ilişkisi olan personel konusu Bakanlar Kurulumuzun en önemli ana konularından birisi son bir aydır. Devlet içine sızmış bu çete unsurlarını temizleyeceğiz" dedi.

Erzurum'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, yapılan incelemeler sonucunda açığa alınan 6 bin personelin kaçının memurluktan uzaklaştırılacağının netleşeceğini de belirtti.

YÖK: 5 bin 342 personel görevden uzaklaştırıldı

Dün ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında 5 bin 342 personelin görevden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

YÖK'ten yapılan açıklamada hakkında işlem başlatılan akademik ve idari personelin sayısının toplamda 6 bin 792 olduğu belirtilmişti.

YÖK, ayrıca darbe girişimi sonrası ilan edilen üç aylık Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası, Başbakanlık'ın ilgili kararıyla Yükseköğretim Kurulu bünyesinde OHAL komisyonu oluşturulduğunu kaydetti.

İlgili haberler