Yıldırım: Darbeciler için daha beter ölüm, adil ve tarafsız yargıdır

Başbakan Binali Yıldırım Telif hakkı AFP
Image caption Yıldırım, "Yağma yok, FETÖ gelecek ve hesap verecek" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası asla intikam hissi ile hareket etmeyeceklerini söyledi.

AKP'nin Meclis grup toplantısında konuşan Yıldırım, idamın bir sefer ölüm olduğunu ama darbeciler için daha beter ölümlerin de bulunduğunu belirterek, "O da tarafsız ve adil yargıdır" dedi.

Yıldırım, "Yağma yok, FETÖ gelecek ve hesap verecek" diye konuştu.

Bu örgütle mücadelenin kaçınılmaz hal geldiğini kaydeden Yıldırım, örgütün verdiği en büyük tahribatın ise kutsal değerlerin katledilmesi olduğunu vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında PKK'nın Kürt sorunu diye bir sorunu olmadığını, Türkiye'nin Kürt vatandaşlarının PKK sorunu olduğunu da söyledi.

Binali Yıldırım, "Bizim görevimiz de bu sorunu ortadan kaldırmak, yani bu eli kanlı terör örgütünü aramızdan uzaklaştırmak" dedi.

Yıldırım, Türkiye'nin Suriye'de çözüm için iki önemli şartı olduğunu belirtti, bu şartları "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması" ve "Suriye yönetiminde ülkedeki farklı mezhepsel ve etnik grupların temsil edilmesi" olarak açıkladı.

'Plan, Recep Tayyip Erdoğan'ı halletmekti'

Yıldırım'ın konuşmasından diğer bazı satır başları şöyle:

  • 15 Temmuz'da plan, Recep Tayyip Erdoğan'ı halletmek, Türkiye'de insanların birbirine düşürmek...Ama 15 Temmuz gecesi onların hesabının üzerinde bir hesap olduğunu asla hesap edemediler. O hesap, halkın hesabıdır.
  • 15 Temmuz gecesi milletimizin yanı sıra en büyük görevlerden birini medya yaptı. Büyük bir sorumluluk duygusu içinde canlarını ortaya koydular, darbecilere direndiler ve Türkiye'nin geleceğinin aydınlanmasında büyük emek harcadılar. Bütün yazılı ve görsel medya organlarımıza teşekkür ediyorum.
  • 17 Aralık'tan sonra hiçbir mazeret yok. "Efendim bilmiyorum" demek asla ve asla hafifletici sebep olamaz. Bu terör örgütüyle mücadelemizi amansız bir şekilde devam ettireceğiz.
  • Bunu yaparken yaşla kurunun yanmasına müsaade etmeyeceğiz. Kılı kırk yaracağız ama işin kolay olmadığını söylemek zorundayız. Çünkü örgüt şeffaf değil.
  • 2010 yılı KPSS sınavında soruları dağıttılar haksız yere 86 bin memurun bütün o imtihanda döktüğü teri de şaibeli hale getirdiler. Şimdi mahkeme 2010 KPSS'ye giren memurların sınavını iptal etti. Ne yapacağız. 86 bin memuru çıkaracak mıyız? Biz Adalet ve Kalkınma Partisiyiz. Bunları tek tek inceleyeceğiz kim soruları çalmışsa haksız yere sınav kazanmışsa bunları kulağından tutup atacağız. Ama alnının teriyle kazananların hakkını da koruyacağız.

İlgili haberler