Karkamış'a havan mermileri atıldı, ilçe boşaltılıyor

Karkamış Telif hakkı DHA

Gaziantep'e bağlı sınır ilçesi Karkamış'ın merkezine ve çevre mahallelere, sınırın Suriye tarafından havan topu mermileri atıldı. Saldırıların ardından ilçe sakinlerine daha güvenli yerlere gitmeleri uyarısında bulunuldu.

Gaziantep Valiliği'nin yazılı açıklamasında Karkamış ile Suriye'deki Cerablus arasında kalan IŞİD kontrolündeki bölgeden Karkamış ilçe merkezine 7, sınır hattındaki Yarımca mahallesine de 2 hava mermisi atıldığı bildirildi.

Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı.

Valilik açıklamasında "Karkamış ilçemizin şehir merkezi ile birlikte, sınır hattındaki Öncüler, Türkyurdu, Karanfil, Kıvırcık, Beşkılıç ve Yarımca mahallerinde ikamet eden vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliği bakımından daha güvenli bölgelerde bulunmaları uygun görülmüştür" denildi.

Karkamış'ta görev yapan kamu görevlilerinin de iki gün idari izinli sayılacakları belirtildi.

Gün içinde polisin de ilçe sakinlerinden ilçeyi boşaltmalarını istediği bildirilmişti.

CNN Türk'e konuşan Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan ise, ilçenin boşaltılması talimatı verilmediğini, bazı sakinlerin kendi iradeleriyle ilçeden ayrıldıklarını söyledi.

Kocaaslan, polisin ara ara halkın güvenliği için uyarılar yaptığını ancak ilçenin tamamen boşaltılması için bir talimat verilmediğini belirtti.

Türk topçu bataryaları düşen havan mermileri ardından Suriye tarafında, IŞİD'in elinde bulunan Cerablus'taki hedeflere atış yaptı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre belediye hoparlörlerinden halka evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı, ajans daha sonra polislerin ilçe meydanında gazetecilerden ve sivil halktan can güvenlikleri için ilçeyi boşaltmalarını istedi.

DHA, aracı olmayanlar için ise Kaymakamlık önüne minibüsler getirtildiğini bildirdi.

Sınırda güvenlik önlemleri artırıldı

İlçeye bağlı Soylu Mahallesi'ndeki Köprüaltı Jandarma Karakolu'nun çevresine çok sayıda tank ve zırhlı araçla askeri personel konuşlandırıldı.

Telif hakkı AP

Sınır hattındaki karakolda önlemler üst seviyeye çıkarıldı.

Karakolunun bulunduğu Oğuzeli kavşağında ise jandarma ilçeye giriş ve çıkışı kapattı.

Hürriyet gazetesi askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde 'sınır hattına, komandolar, mekanize birlikler, tank ve diğer zırhlı araçların yanı sıra, obüsler, havan topları, hava savunma sistemleri, radarlar ve destek sistemleri takviye edildiğini' duyurdu.

Gazetenin haberine göre sınır karakollarına da batıdaki birliklerden subay, astsubay ve uzman erbaş takviyesi yapıldı. AFAD, Karkamış'ta sahra hastanesi kurdu.

Kilis'e roket mermisi

Kilis'e ise sınırın Suriye tarafından üç roket mermisi atıldı.

Roket mermileri, Mücahitler Mahallesi'ne düşerek patladı.

Mermilerin düşmesi ardından Türk topçu bataryaları roketlerin atıldığı bölgeyi bombaladı.

Roketlerin IŞİD'in elindeki El Bab bölgesinden atıldığı belirtiliyor.

Telif hakkı DHA

Kilis'e daha önce atılan roketlerden 21 kişi yaşamını yitirmişti.

Çavuşoğlu: Cerablus operasyonuna destek sağlayacağız

Suriyeli silahlı muhalif grupların Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Cerablus'a yönelik büyük bir operasyona başlayacağı bildiriliyor.

BBC'nin Gaziantep'te konuştuğu bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi, yaklaşık 1500 silahlı muhalifin Karkamış'a geldiğini ve Türk topçularının da desteğiyle Cerablus'u IŞİD'den almak için kuzeyden cephe açmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ise "Cerablus operasyonu için her türlü desteği sağlayacağız" dedi.

Cerablus'a doğru ilerlemeye çalışan bir diğer silahlı grup ise Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri.

Geçen hafta Menbic'i IŞİD'in elinden aldıktan sonra batıya doğru ilerleyişini sürdüren Suriye Demokratik Güçleri, Cerablus'un güneyinde etkinliğini artırıyor.

Pazartesi akşamı Türkiye tarafından yapılan topçu atışlarında Menbic'deki YPG'nin de hedef alındığı ifade edilmiş ve Cerablus'la eşzamanlı olarak Menbic'deki hedeflere 20 topçu atışı yapıldığı kaydedilmişti.

İlgili haberler