Cerablus harekâtı: Suriye'ye en az 10 tank daha girdi

Türk tankları Telif hakkı EPA

Dün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun da katkısıyla gerçekleştirilen Cerablus operasyonunun ardından bu sabah da Türkiye tarafından tankların Suriye'ye geçtiği görüldü.

Fransız haber ajansı AFP ve Doğan Haber Ajansı (DHA) Gaziantep'in sınırdaki Karkamış ilçesinde konuşlu tanklardan bir kısmının yanlarındaki iş makineleriyle birlikte Suriye'ye girdiğini aktardı.

AFP sınırı geçen tank sayısını en az 10 olarak verdi.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili ise Türkiye'nin şu anda Suriye'de 20'den fazla tankı bulunduğunu ifade etti ve gerekli olursa takviye tankların da gönderileceğini söyledi.

NTV haber kanalına bir röportaj veren Savunma Bakanı Fikri Işık, bugün Cerablus'ta yürütülen operasyonların 'temizlik operasyonu' olduğunu ifade etti ve IŞİD militanlarının tamamen bölgeden çıkarılması amaçlı çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Işik Cerablus harekâtının iki temel hedefi olduğunu da ifade etti: "İlk hedef oranın DAEŞ'den tamamen temizlenmesi. İkincisi ise yerine YPG'nin gelmemesi."

Dakika dakika Cerablus harekâtı

Cerablus operasyonunun 5 nedeni

Fotoğraflarla Cerablus harekâtı

'Fırat kalkanı' adı verilen harekâtla birlikte dün Cerablus IŞİD'in elinden alınmıştı. ÖSO güçlerinin saat 16.00 civarında Cerablus merkezine girdiği açıklanmıştı.

Başbakan Yıldırım: Bütün alanın YPG'den temizlenmesi lazım

Dün akşam konuşab Başbakan Binali Yıldırım ise Cerablus'un alınmasaından sonra atılabilecek adımları değerlendirirken, Suriye'deki Kürt silahlı yapılanması YPG'nin Fırat Nehri'nin batısına yerleşmesine izin verilmeyeceğini vurguladı:

"Hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi. Ana mantık, DEAŞ ile mücadele etmek, diğer terör gruplarıyla mücadele etmek, Suriye'nin gelecekte toprak bütünlüğünü bozmadan, bütün etnik grupların, Kürt, Arap, Nusayri gibi hepsinin birlikte yaşayacağı bir Suriye inşa etmek."

İlgili haberler