Kurtulmuş: Cerablus harekâtının hedefinde IŞİD ve PYD/YPG koridoru var

Numan Kurtulmuş Telif hakkı Getty Images

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'de bir savaşta olmadığını söyledi ve TSK'nın ülkenin kuzeyindeki harekâtının amacının 'bölgeyi IŞİD'den temizlemek ve PYD/YPG'nin koridoru tamamlanmasına engel olmak' olduğunu belirtti.

İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde televizyon ve gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelen Kurtulmuş harekattan tüm tarafların haberdar olduğunu söyledi.

'Şam da harekâttan haberdardı'

NTV'nin haberine göre Kurtulmuş, "Buna Şam yönetimi de dahil. Rusya aracılığıyla haberdar oldular. Bundan eminiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı, harekatın iki amacının olduğunu belirtti:

"Suriye'de kalıcı güç olma amacında değiliz. Türkiye işgalci değildir. Türkiye bir savaşa girmiyor. TSK bölgede kendisine yönelik tehdit olursa buna seyirci kalmaz. Herkes atacağı adıma dikkat etsin.

"Harekâtın amacı bölgeyi IŞİD'den temizlemek ve PYD/YPG'nin boydan boya koridoru tamamlanmasına engel olmak. Bu olursa Suriye bölündü demektir."

Pentagon'un açıklamasına tepki

Hürriyet'in haberine göre ise Kurtulmuş, ABD'nin yaptığı "Cerablus'ta IŞİD'in olmadığı alanlarda çatışma kabul edilemez" açıklamasına tepki gösterdi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, 'Suriye'de Cerablus'un doğusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki olan bazı muhalif gruplarla ile Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalardan kaygı duyduklarını' belirtmişti.

Telif hakkı Getty Images

Pentagon sözcüsü, 'IŞİD'in olmadığı alanlarda çatışmanın kabul edilemeyeceğini' söylemişti.

Kurtulmuş bu açıklamayla ilgili bir soru üzerine şunları belirtti:

"Bu hassasiyetimizi biliyorlar. Ortada verilmiş bir söz var. PYD Fırat'ın batısında olmayacak. Burada bir çatışma yaşanmaması için, önce bu meselenin hallini isteriz. ABD'den PYD üzerindeki etkisini kullanmasını bekliyoruz.

"Türkiye oradan (Suriye) gelecek bir saldırıya seyirci kalamaz. Bütün bölge tek bir örgütün, PYD'nin eline geçerse Suriye bölünür. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız."

'Türkiye'ye Münbiç'in boşaltılması sözü verildi'

TSK'ya ait savaş uçakları hafta sonu Cerablus ve Menbic arasında YPG mevzilerini vurmuştu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun Cerablus'un güneyindeki YPG'nin kontrolündeki Cubel Kusa ve el Amerne köylerini aldığını duyurmuştu.

Kurtulmuş Menbic'teki gelişmelerle ilgili sorulan soru üzerine ise "Türkiye'ye verilen sözlerden birisi de, PYD'nin Münbiç'i boşaltmasıdır" dedi.

İlgili haberler