Cumhurbaşkanlığı sözcüsü PYD ile 'çatışmasızlık anlaşması' haberlerini yalanladı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Telif hakkı Internet

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriyeli Kürt güçleri arasında 'çatışmasızlık anlaşmasına varıldığı' iddialarının doğru olmadığını söyleyerek ABD yönetiminden gelen açıklamaları yalanladı.

Kalın "PYD ile anlaşma falan söz konusu değil. PYD, PKK'nın Suriye uzantısı olarak bir terör örgütüdür. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu yapıyla, bu örgütle, bunun o koluyla bu koluyla herhangi bir ilişkisi, anlaşması, vesairesi söz konusu değildir" ifadesini kullandı.

Sözcü, "Türkiye ile PYD ve YPG terör örgütünü adeta aynı kefeye koyan, onları eşitleyen açıklamalar duyuyoruz. Bunlar kabul edilemez" diye ekledi.

Suriye'de Cerablus bölgesinde yaşanan çatışmalara ilişkin olarak daha önce ABD'de Beyaz Saray sözcüsü John Earnest bir açıklama yaparak, 'Türk ordusu ile IŞİD'e karşı savaşan diğer gruplar arasında çatışmaların durmasından memnuniyet duyduklarını' söylemişti.

Bu konudaki ilk açıklama ise ABD Merkez Komutanlık Sözcüsü Albay John Thomas'dan gelmişti.

Thomas, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) çatışmasızlık üzerine anlaştığını belirtmiş, "tüm taraflardan birbirlerine ateş etmeye son verme ve IŞİD tehdidine odaklanmaya dair garanti aldıklarını" söylemişti.

'Kürtlerle sorunumuz yok'

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Fırat Kalkanı" adı verilen harekatla ilgili olarak, "Bunu, Suriye Kürtlerine karşı yapılan bir harekat gibi, Kürtlerin kazanımlarını engellemeye yönelik bir operasyon gibi yansıtma girişimlerini şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin Suriye Kürtleri ile bir sorunu yoktur. Türkiye'nin Türkiye'deki Kürtlerle, Irak'taki Kürtlerle, İran'daki Kürtlerle, dolayısıyla bölgedeki ve dünyadaki hiçbir Kürt vatandaşımızla ya da bölge insanı ile bir sorunu yoktur. Bizim bir PKK sorunumuz vardır, bizim bir terör örgütleri sorunumuz vardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "PKK, DAEŞ (IŞİD) ve FETÖ" diye isim vererek "Aynı anda üç terör örgütüne karşı mücadele eden bir ülkenin bu samimi gayretlerini başka yerlere çekmeye çalışmak tabii ki ne dostluk ilişkileri ile ne de anlamlı ve doğru bir güvenlik konseptiyle bağdaşabilir" diyerek batılı müttefiklerine de mesaj verdi.

Ömer Çelik: PYD Esad rejimi ile iş tutuyor

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de daha erken saatlerde, Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriyeli Kürt gruplar arasında 'çatışmasızlık anlaşmasına varıldığı' iddialarının doğru olmadığını söylemişti.

Çelik "PYD şimdi Esad rejimi ile iş tutuyor. ABD'nin korumasını zaman zaman alıyor. Fırat'ın doğusunda da Rusya ile işbirlikleri oluyor. Biz terör örgütü olduğu için PYD'ye karşıyız. Biz bölgede mezhep ve etnik temelli devletlerin çıkmasını istemiyoruz. Bunun Kürtlere karşı olduğumuz şeklinde sunulması doğru değildir" diye konuştu.

Kobani'de katliam olmasını Türkiye'nin engellediğini de söyleyen Kalın, Türkiye'nin pozisyonunu da şöyle açıklamıştı:

"PYD'nin Fırat'ın batısına geçmemesine yönelik sözün yerine getirilmesini istiyoruz. Bugün sabah itibariyle yapılan açıklamada büyük bir kısmının Fırat'ın doğusuna geçtiği küçük bir kısmının batıda kaldığı belirtildi. Bu kabul edilemez. PYD'nin orada diğer etnik gruplara karşı fiili durum oluşturmasının önüne geçmeyerek yapılacak iş kalıcı bir iş değildir. Yarın bir gün DAEŞ geriletildiği zaman husumet kalıcı olacaktır. Çünkü PYD o gölgelerden ayrılmak istemeyecektir. Nereden biliyoruz, şimdi Membiç'ten ayrılmak istemiyorlar."

İlgili Konular

İlgili haberler