23 ile 140 milyar liralık yatırım planı

Yıldırım Telif hakkı AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 23 ile 4 yıl içinde 140 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı. Başbakan Diyarbakır'da açıkladığı yatırım paketiyle, yılda 200 bin kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yıldırım, hendek ve barikat operasyonlarının yapıldığı il ve ilçelerde evleri yıkılan, malları zarar gören kişilere maddi destek verileceğini belirtti.

Telif hakkı Hatice Kamer

Buna göre Sur, Şırnak ve Nusaybin'de toplam 36 bin yeni konut inşa edilecek.

Telif hakkı Hatice Kamer

Bölgede yatırım yapacak kişilere büyük destekler sağlanacağını söyleyen Yıldırım, 23 ilde her yıl toplam 80 fabrika kurulacağını, yatırım yerlerinin bedava olacağını, fabrikaların devlet tarafından inşa edililip yatırımcıya sembolik rakamlara kiraya verileceğini belirtti.

Demirtaş'a eleştiri

Yıldırım açıklamaları sırasında Köln'de dün Kürt grupların düzenlendiği mitingde konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ı da eleştirdi.

Telif hakkı Hatice Kamer

Yıldırım şunları söyledi:

"HDP'nin Eş Başkanı Almanya'dan sesleniyor, PKK terör örgütü değildir diyor. Eğer değilse Tahir Elçi'yi kim katletti. Dürümlü Köyü'nde 16 kardeşimizi kim katletti. Diyarbakır'da bomba patlatarak beş masumu arabada kim yaktı, eski milletvekilimiz Oya Eronat'ın fidan gibi oğlunu kim katletti. PKK terör örgütü değildir diyenlere Diyarbakır'dan sesleniyorum, PKK en alçak en katil terör örgütüdür diyoruz. Bunların sonu yakındır, çocuklarımızı asla dağa çıkaramayacaklar."

Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da verdiği bir diğer mesaj da belediyelere atamayı planladıkları kayyumlarla ilgiliydi:

"Terörle mücadele zemini hukuk zeminidir. Belediyelere seçilenler hukuka uymak zorunda. Burada hukuka uymayan, terör örgütüyle işbirliği yapmayan belediye başkanı ve meclis üyeleri endişelenmesin, onlara hiçbir şey yapılmayacak. Ancak altyapıya, hizmete gönderilen kaynağı terör örgütüne lojistik olarak destek verenler hesap verecek. Milletin oylarıyla seçilmiş kimselerin terör örgütüyle işbirliği yapanlara bu devlet asla izin vermez."