Van'da AKP İl Başkanlığı binası önünde saldırı: 48 yaralı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Van şehir merkezinde Beşyol mevkiinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlık binası

Van şehir merkezinde Beşyol mevkiinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlık binası önündeki polis kontrol noktasına bombalı saldırı düzenlendi.

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildiği görülürken, Doğan Haber Ajansı (DHA) saldırıda 2'si ağır 48 kişinin yaralandığını aktardı.

Patlamanın meydana geldiği noktanın çevresinde büyük hasar meydana gellirken ve saldırının bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Basına konuşan AKP yetkilileri, saldırıdan PKK'yı sorumlu tuttu.

AKP Van milletvekili Burhan Kayatürk, CNN Türk televizyonuna "Hedef il binamız ve il binamızı koruyan emniyet güçleriydi" dedi.

AKP Van milletvekillerinden Beşir Atalay da aynı kanalda saldırının bomba yüklü bir araçla yapıldığını doğruladı ama parti binasında bayramlaşma olmadığından can kaybı olmadığını söyledi;

"Oradan bir bomba yüklü araç getiriliyor. Dolayısıyla ciddi bir terör olayı ama hamd olsun bugün bayramlaşmamız yoktu. Bugün orası tenha. Orada polis noktası vardı, bir hedef de orası. Orada yaralılarımız var. Bize verilen bilgi hastanelerimizde 1 ağır yaralımız var diğerleriyle ilgili hayati risk yok" diye konuştu.

Telif hakkı DHA
Image caption DHA muhabiri, patlamanın çevrede büyük hasara yol açtığını aktarıyor.

"Yaralılar arasında AK Parti teşkilatından birisinin olup olmadığını bilemiyorum" diyen AKP Van milletvekili Burhan Kayatürk, çevredeki hastanelere sevk edilen yaralıların durumunun ciddi olmadığını söyledi.

DHA muhabiri yaralananlar arasında bayram tatili için Van'a gelmiş olan İranlı turistlerin de bulunduğunu aktardı. BBC İran servisinin ulaştığı bilgilere göre yaralılardan 1'inin durum ağır.

Polis olay yerini güvenlik çemberine almış durumda.

Ağustos ayında da yine Van'ın merkezinde bulunan Polis Evi ve Polis Merkezi bomba yüklü araçla hedef alınmış, saldırıyı PKK'nın düzenlediği açıklanmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler