İbadi'den Erdoğan'ın 'Haddini bil' eleştirisine cevap

Irak Başbakanı Haydar El İbadi Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başika krizi nedeniyle "Haddini bil" diye seslendiği Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Erdoğan'a Twitter'dan cevap verdi.

İbadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği tweet'te "Biz sizin düşmanınız değiliz. Topraklarımızı insanımızın kararlılığı ile kurtaracağız, görüntülü çağrılarla değil" yazdı. İbadi aynı mesajı Arapça olarak da yayınladı.

Fransız AFP ajansı İbadi'nin mesajındaki "görüntülü çağrı" ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi görüntülü arama uygulaması FaceTime üzerinden halka yaptığı "sokaklara çıkın" çağrısını kastettiğini yazdı.

İbadi'nin AFP'ye konuşan sözcüsü Saad al-Hadithi de 'Ateşe benzin döktüğünü' söylediği Erdoğan'ı, 'bir güvenlik sorununu kişisel soruna dönüştürmekle' suçladı.

Şii milisler: Türkiye'ye saldırmaya hazırız

Telif hakkı Twitter

Ankara'yı eleştiren Irak yönetimine sert tepki gösteren Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ta Musul yakınlarında bulunan Başika'daki üssünü kapatmayacağını söyledi ve "Biz bildiğimizi okuyacağız" dedi.

Erdoğan, 9. Avrasya İslam Şurası'nda yaptığı konuşmada, komşularında yaşanan sorunların çözümü için devreye girmenin Türkiye'nin sorumluluğu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'yi eleştirdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Şahsıma hakaretler ediyor. Sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin, Irak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil. Biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin. Kim bu? Irak'ın Başbakanı. Önce haddini bil."

'Türk ordusu Irak'tan talimat almaz'

Telif hakkı AP
Image caption Erdoğan, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılacağını söyledi

Türk ordusunun Irak'tan talimat almayacağını vurgulayan Erdoğan, Irak'ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik yapılacak bir operasyonda Türkiye'nin de yer alacağını söyledi.

Erdoğan, "Gereği neyse bunu biz gerektiği şekilde bugüne kadar nasıl yaptıysak yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler Ankara'nın geçen yılın sonlarında Musul'un kuzeydoğusundaki Başika'da bulunan kampa IŞİD'le savaşacaklara eğitim vermek amacıyla asker yollamasından bu yana gerilmişti.

Bağdat yönetimi, Türkiye'nin askeri varlığını Irak'ın egemenliğinin "açık ihlali" olarak görüyor ve Türk askerinin çekilmesini istiyor.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye'nin Irak'ta asker bulundurmasının "bölgesel bir savaşa" yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler