AYM'den CHP'nin KHK başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi Telif hakkı ANAYASA.GOV.TR

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) olağanüstü hâl (OHAL) döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) 'Anayasa'ya aykırı oldukları' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı iptal başvurusu, mahkeme tarafından geri çevrildi.

CHP, OHAL döneminde çıkarılan 8 KHK'nın bazı hükümlerinin iptal edilmesini talep ediyordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise, anayasanın 148. maddesi gereği KHK'lar hakkında anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'nde dava açılamayacağının açık bir şekilde ifade edildiğini belirtiyordu.

Anayasa Mahkemesi, KHK'ları inceleme yetkisine sahip mi?

Anayasa Mahkemesi, başvurunun geri çevrilmesine gerekçe olarak ise bu konuda hüküm yetkisine sahip olmamasını gösterdi.

CHP: Hukuk devleti açısından bir skandal

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "AYM'nin vermiş olduğu karar tam anlamıyla hukuk devleti açısından bir skandaldır" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) konuşan Gök, AYM'nin "kendi içtihatlarını ve emsalini gözetmeksizin" bu kararı verdiğini söyledi.

Gök, " Devleti devlet yapan kurumlarıdır, mahkemeleri mahkeme yapan bağımsız olmaları, bağımsız karar vermeleri ve kendi içtihatlarıyla oluşan kararlar çerçevesinde hukuki güvenliği sağlamalarıdır" diye konuştu ve ekledi:

"AYM'nin 1990 yılında vermiş olduğu aynı konudaki emsal kararlara dayanarak açtığımız başvuruda, bugün AYM'nin eski kararlarını çiğnemek suretiyle almış olduğu bu kararın hukuk devleti açısından ciddi sorunlar yaratacağı muhakkaktır."

İlgili haberler