IŞİD'in Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael öldürüldü

Burak Mahallesi'ndeki evde patlamanın meydana geldiği an Telif hakkı DHA
Image caption Mehmet Kadir Cebael'in IŞİD'in Gaziantep'teki faaliyetlerini planladığı ve canlı bomba hücrelerini yönettiği bildiriliyor.

Gaziantep'te Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne ait iki hücre evine operasyon düzenlendi. İlk operasyonda 3 polis hayatını kaybederken, ikinci operasyonda örgütün Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael öldürüldü.

Mehmet Kadir Cebael, TSİ 15:30 sıralarında Şehitkamil ilçesinin Burak mahallesinde bir eve düzenlenen operasyon sırasında üzerindeki bombayı infilak ettirdi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Cebael'in ölümüyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Polisimiz karşıdaki inşaattan teröristi etkisiz hale getiriyor. Terörist de o esnada evdeki bombayı patlatıyor." dedi.

Gaziantep'te bir süreden beri Alevi Kültür Derneği'ne "canlı bomba" saldırısı yapılacağı ihbarı bulunduğunu belirten Yerlikaya, IŞİD'e yönelik operasyonlarda 19 şüphelinin gözaltına alındığını söyledi.

Ali Yerlikaya operasyonlarda ayrıca bir depo içerisinde poşetlenmiş 15 kilogram TNT ve 9,5 kilogram tanksavar mayını ele geçirildiğini belirtti.

Yerlikaya, "Alevi Kültür Derneğimize, birliğimize, kardeşliğimize kastetmek isteyen, terör örgütünün beyni olarak nitelendirilen Mehmet Kadir Cebael, operasyonla etkisiz hale getirildi. Polis teşkilatımıza çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazi polislerimize şifalar diliyorum" diye konuştu.

Adı Ankara saldırısı iddianamesinde de geçmişti

Anadolu Ajansı Cebael'in IŞİD'in Gaziantep'teki faaliyetlerini planladığını, örgütün eylemlerine lojistik destek sağladığını ve canlı bomba hücrelerini yönettiğini bildirdi.

Cebael'in adı daha önce 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde düzenlenen ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili iddianamede de geçmişti.

IŞİD'in Gaziantep sorumlusunun kendisi ile aynı evde bulunan eşi ve iki çocuğu ise operasyonda sağ olarak ele geçirildi ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

8 katlı bir apartmanın 5'inci katında meydana gelen patlama ise bazı kişilerce görüntülendi.

Polis kimsenin yaklaşmasına izin vermediği bölgede incelemelerini sürdürüyor.

4 polis hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı

Gaziantep'te günün ilk operasyonu sabah sıralarında Şahinbey ilçesi Beşyüzevler Mahallesi'nde düzenlendi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Sabah basılan hücre evinde bulunan bilgisayar kasası ve hard diskler inceleniyor.

Operasyon sırasında, yakalanacağını anlayan bir canlı bomba üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi.

3 polis hayatını kaybederken; 5'i polis, 4'ü Suriye uyruklu 9 kişi de yaralandı.

Operasyonda bir canlı bomba ise sağ yakalandı.

Evde bulunan bilgisayar kasası ve hard diskler inceleniyor.