Türk jetleri Suriye'de YPG'yi vurdu

Türk savaş uçağı Telif hakkı AP

Türk jetleri Halep'in kuzeyinde Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) yönelik hava operasyonları düzenledi.

Anadolu Ajansı (AA), operasyonların 'Fırat Kalkanı' kapsamında gerçekleştiğini ifade etti.

Ajans, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde hedef alınan bölgelerin El Hasi, Eaşiyah, Urum El Kurah, Wardiyah, Kawl Suruj ve Şahba Barajı'nı kapsayan alanda olduğunu aktardı.

TSK: 160-200 terör örgütü unsuru etkisiz hale getirildi

TSK'nın yaptığı bilgilendirmeye dayandırılan haberde, "160-200 PKK/PYD terör örgütü unsurunun etkisiz hale getirildiği belirlendi" ifadelerine yer verildi.

Belirlenen 18 hedefe 26 bomba atıldığı ve dokuz bina, bir zırhlı araç, ikisi silahlı dört aracın imha edildiği aktarılıyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise operasyonda hayatını kaybedenlerin sayısını 11 olarak verdi.

Reuters, kuzeydoğu Suriye'deki Kürt yönetimi yetkililerinin hava operasyonunda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini duyurduğunu bildirdi.

Bab Meclisi üyesi: Dört sivil öldü

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre ise Bab Meclisi üyesi Mihemed Abdülrezak, hava operasyonlarında sivillerin de öldüğünü söyledi.

Abdülrezak, "Saldırılarda bu saldırılarda dört sivil şehit düştü onlarca yaralı var. Bu saldırıların bir bölümü de Devrimciler Ordusuna yönelik oldu burada da 10 arkadaşımız şehit düştü, yaralılarımız da var" dedi.

Hava operasyonlarının düzenlendiği bölge, Türkiye'nin iki ay önce Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) da desteğiyle başlattığı ve 'Fırat Kalkanı' adı verilen harekâtın gerçekleştiği bölgenin batısında kalıyor.

Operasyon devam ediyor

Türkiye destekli ÖSO güçleri, Cerablus'un alınmasından sonra güneybatıya ilerleyerek önce El Rai, ardından da Dabık kasabalarını IŞİD'in elinden almışlardı.

Türkiye, YPG güçlerinin Suriye'nin kuzeyinde Fırat nehrinin doğusuna çekilmesini istiyor.

YPG ise Türk ordusunun Halep'in kuzeyindeki Kürt hedeflere yönelik saldırılarının devam ettiğini açıkladı.

Telif hakkı DHA

Associated Press ajansına konuşan YPG komutanı Mahmud Barkadan, dün erken saatlerden bu yana TSK'ya bağlı tankların Kürt hedeflerini vurduğunu ifade etti.

Barkadan, savaş jetlerinin de dün gece itibariyle operasyonlara katıldığını ve kendisine bağlı birlikleri vurmaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

YPG komutanına göre, tüm bu oeprasyonlarda en fazla 10 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi de yaralandı.

TSK: Afrin'den atılan hava mermilerine karşılık verildi

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, 'Hatay'ın Güntepe Hudut Karakolu sorumluluk bölgesindeki boş araziye YPG tarafından hava mermisi atıldığını ve buna misliyle karşılık verildiğini' açıkladı.

TSK, söz konusu araziye sabah erken saatlerde beş havan mermisi atıldığını belirtti.

Açıklamada, 'Curcurum Hudut Bölüğü'nde konuşlu Fırtına obüsleriyle atış yapılarak misliyle mukabelede bulunulduğu' belirtildi.

Türkiye'nin yeni savunma stratejisi

Telif hakkı AFP
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni savunma stratejisini "Sineklerle uğraşmaktansa, bataklığı kurutmak" olarak tanımlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı konuşmada Türkiye'yi tehdit eden unsurların sınıra dayanmasını beklemeden etkisiz hale getirileceğini ifade ederek yeni bir savunma stratejisinin uygulanmasının başladığını ifade etmişti.

Erdoğan, bu yeni strateji çerçevesinde 'Fırat Kalkanı' operasyonuyla başlayan askeri ilerlemenin Dabık'ın ardından El Bab ile devam edeceğini de sözlerine eklemişti.

IŞİD'in kontrolünde bulunan El Bab, bugün hava operasyonlarıyla vurulan bölgenin doğusunda kalıyor.

Türkiye PYD'yi ve onun silahlı kanadı YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak görüyor ve 'terör örgütü' olarak kabul ediyor.

Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenleyen ABD ise PYD ile YPG'yi PKK'dan farklı 'terör örgütü' kategorisine koymuyor ve IŞİD'e karşı operasyonlarda Suriyeli Kürt güçlerle işbirliği yapıldığını söylüyor.

İlgili Konular

İlgili haberler