Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault arasında OHAL tartışması

Çavuşoğlu ve Ayrault Telif hakkı AP
Image caption Fransa Dışişleri Bakanı iki ülke arasındaki OHAL uygulamalarının farklı olduğunu söyleyerek "Fransa'daki OHAL'lerde yargının hâlâ bağımsızlığı söz konusudur" dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Fransa'da ve Türkiye'de özgürlükler kısıtlanmamıştır" dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da görüştüğü Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault ile iki ülkedeki olağanüstü hâl (OHAL) uygulamalarını tartıştı.

Jean-Marc Ayrault, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülkenin OHAL uygulamaları arasında farklılıklar olduğunu söyledi.

Ayrault, "Fransa ile Türkiye'deki OHAL yapısal olarak farklı. Fransa'daki OHAL'lerde yargının hâlâ bağımsızlığı söz konusudur" dedi.

"Sizlerdeki OHAL'de ise polise ekstra bir yetki getiriliyor" diyen Ayrault, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OHAL düzenlemelerinin , hukuk devletine saygısı, temel hak ve özgürlüklerini göz önünde bulundurması ve yargılamaların adil bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ayrault'un aksine, iki ülkedeki OHAL uygulamaları arasında bir fark bulunmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, "Fransa'daki OHAL ile Türkiye'deki arasında bir fark yoktur. Fransa'da ve Türkiye'de özgürlükler kısıtlanmamıştır" dedi.

Fransa'da OHAL uygulaması Kasım 2015'te IŞİD tarafından düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan Paris saldırılarından bu yana devam ediyor.

Türkiye'de ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında üç aylığına ilan edilen OHAL'in süresi üç ay daha uzatılmış durumda.

Telif hakkı AFP
Image caption Çavuşoğlu Türkiye'nin Musul operasyonuna çok yönlü biçimde katıldığını söyledi.

'Musul operasyonuna katılıyoruz'

Irak'ta devam eden ve IŞİD'i ülkenin en büyük ikinci kentinden çıkarmayı hedefleyen Musul operasyonuna dair soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Musul operasyonunun bir parçası olduğunu söyledi.

"Musul operasyonuna çok yönlü bir şekilde katılıyoruz" vurgusunu yapan Dışişleri Bakanı, "Kuzey Irak'ta eğittiğimiz peşmerge güçleri ve Başika kampında eğittiğimiz yerel güçler aktif bir şekilde operasyonun içindeler" dedi.

4 F-16 jetinin de operasyonlara katıldığını söyleyen Çavuşoğlu, "Başika'daki kuvvetlerinmiz 700 DAEŞ'liyi öldürdü" diye konuştu.

Türkiye'nin Başika kampından çıkması gerektiğini söyleyen Irak hükümeti ise Türkiye'nin Musul operasyonunun hiçbir safhasında yer almadığını belirtmişti.

İlgili haberler