Darbe Girişimi Komisyonu'nda Gültan Kışanak gerginliği: HDP salonu terk etti

Meclis komisyonu Telif hakkı DHA
Image caption Meclis'teki darbe girişimini araştırma komisyonunun başkanı Reşat Petek, HDP'li üyelerin Gültan Kışanak'ın gözaltına alınmasıyla ilgili söz hakkı taleplerini reddetti. Ardından HDP'liler salonu terk etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınması bu sabah Meclis'teki 15 Temmuz darbe girişimi araştırma komisyonunda da gerginliğe neden oldu.

HDP Mardin Milletvekili ve komisyon üyesi Mithat Sancar, belediye eş başkanlarının gözaltına alınması konusunda söz istedi. AKP'li Komisyon başkanı Reşat Petek ise gündem dışı söz verilmeyeceğini söyledi.

Bunun üzerine komisyonun HDP'li üyeleri, "Siz talimat verdiniz. Bu komisyon talimat verdi. Bir belediye başkanı buradan çıkınca gözaltına alındı. Bu komisyon darbeleri araştırmak için değil meşrulaştırmak için kullanılıyor. Meclis'e darbe yapıyorsunuz. Siz darbecisiniz" diyerek bağırdı.

HDP'li üyeler daha sonra komisyon salonunu terk etti.

Telif hakkı DHA
Image caption Gözaltında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak dün Meclis'teki darbe girişimini araştırma komisyonunda konuşmuştu.

CHP'li komisyon üyesi Sezgin Tanrıkulu da HDP'li vekillere söz vermeyen komisyon başkanı Reşat Petek'e tepki göstererek "Siz komisyon başkanısınız, sınıf başkanı değil" dedi.

Darbe girişimini araştırma komisyonu dün Gültan Kışanak'ı dinlemiş, Kışanak'a Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile yaptığı görüşmeler sorulmuştu.

İlgili haberler