Binali Yıldırım'dan Rakka yorumu: YPG varsa biz yokuz

Binali Yildirim Telif hakkı AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'de kısa süre içinde başlaması beklenen Rakka operasyonuna dair 'YPG varsa biz orada yokuz' dedi.

Bugün Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Rakka operasyonuna yönelik sorular üzerine, "Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda DEAŞ'a karşı sizinle birlikte olabiliriz ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD, YPG gibi unsurlar, eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz" dedi.

Yıldırım sözlerine, "Çünkü bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne karşı mücadele, hukuk devletine yakışmaz, hele hele Türkiye'ye düşman, Türkiye'ye karşı PKK terörü ile omuz omuza, onlara her türlü lojistik desteği veren bu terör grupları ile asla ve asla biz bir arada olamayız" diyerek devam etti.

Erdoğan: Rakka'ya yöneleceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin Rakka'ya yöneleceğini açıklamıştı.

Erdoğan "El Bab'ı DEAŞ terk edecek, ondan sonra Menbiç ve Rakka'ya yöneleceğiz. Dün akşam Obama ile görüşmemizde bu adımları atacağımızı kendisiyle paylaştık" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak ABD kanadından YPG'nin Rakka operasyonuna katılımına yönelik farklı açıklamalar geliyor.

ABD'nin Irak'taki üst düzey komutanı Korgeneral Stephen Townsend de 26 Ekim'de "YPG, Rakka'yı izole edecek gücün bir parçası olacak" demişti.

Townsend "Suriye'de kısa vadeli zaman çizelgesinde yer alabilecek gücü bulunan tek aktör Suriye Demokratik Güçleri ve YPG onun önemli bir kısmını oluşturuyor" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler