Lübnan Meclisi 29 ay sonra cumhurbaşkanını seçti

Michel Aoun ve Velid Canpolat (sağda) Telif hakkı Reuters
Image caption Michel Aoun ve Velid Canpolat (sağda)

Lübnan'da, Mişel Süleyman'ın görevi bıraktığı Mayıs 2014'ten beri boş duran cumhurbaşkanlığı koltuğu sonunda doldu.

Son iki yılda yapılan 45 girişimin başarısız olmasının ardından Lübnan Meclisi bugün tüm kesimlerin desteğini alan eski Genelkurmay Başkanı Michel Aoun'u Cumhurbaşkanı seçti.

Ancak bu seçim de beklendiği kadar kolay olmadı; öncesinde varılan geniş mutabakata rağmen meclisteki seçimin ilk turunda Michel Aoun cumhurbaşkanlığı için yeterli oyu alamadı. Seçim ikinci tura kaldı. Aoun ancak ikinci turda seçilebildi.

Maruni Hristiyan lidere en büyük desteği Şii grup Hizbullah veriyor. Eski Başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri'nin liderliğindeki Müstakbel Hareketi'nin de son anda Aoun'a desteğini açıklamasıyla ülkedeki iki yıllık siyasi tıkanıklığın açılması söz konusu. Pazarlıklar sonucu Aoun'un cumhurbaşkanlığına destek karşılığında Saad Hariri de başbakan olacak.

Lübnan'da, Cumhurbaşkanı Maruni, Başbakan Sünni, Meclis Başkanı ise Şiilerden seçiliyor.

Image caption Michel Aoun
Mayıs 2008
Eski Genelkurmay Başkanı Mişel Süleyman parlementoda cumhurbaşkanı seçildi. Süleyman, ulusal birlik hükümetinin başbakanı Fuad Sinyora'nın göreve devam etmesini onayladı.
Ekim 2008
Lübnan, 1940'larda iki ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk kez Suriye ile yeniden diplomatik ilişki kurdu.
Haziran 2009
Batı yanlısı 14 Mart bloğu parlamento seçimlerini kazandı. Saad Hariri, birlik hükümetinin başbakanı oldu.
Ekim 2010
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan'ın BM'de Refik Hariri suikastını araştırmak için kurulan mahkemeyi boykot etmesi çağrısı yaptı.
Ocak 2011
Hizbullah kanadından bakanların istifasıyla hükümet çöktü.
Haziran 2011
Hizbullah'ın da desteğini alan milyarder iş adamı Necip Mikati hükümeti kurdu. BM Hariri Özel Mahkemesi, Refik Hariri suikastıyla ilgili 4 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkardı. Hizbullah şüphelilerin gözaltına alınmasına izin vermeyeceği çıkışını yaptı.
Ekim 2012
Lübnan İç İstihbarat Şefi Wasim el Hasan bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda öldü. Muhalefet, suikast nedeniyle Suriye'deki Beşar Esad yönetimini suçladı.
Aralık 2012
Suriye'deki iç savaş, Sünni ve Şii mahallelere bölünmüş sınır kenti Trablus'a sıçradı. Suriye'de Beşar Esad'ı destekleyen gruplarla muhalefeti destekleyen gruplar arasında çatışmalar çıktı. Binlerce Suriyeli mülteciyi Lübnan'a sığınırken BM'den ülkeye övgü geldi.
Mart 2013
Suriye savaş uçakları silahlı muhaliflerin geçişini engellemediği iddiasıyla Lübnan'ın kuzeyini bombaladı. Seçim öncesi siyasi gerginlik tırmanırken, Necip Mikati hükümeti istifa etti.
Temmuz 2013
Avrupa Birliği, Hizbullah'ı "terör örgütleri" listesine ekledi. Grup üyelerinin AB ülkelerine seyahati yasaklanırken, Birlik içindeki Hizbullah üyelerine ait mal varlıkları da donduruldu.
Kasım 2013
Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne düzenlenen çifte intihar saldırısında 22 kişi öldü. Hizbullah saldırıdan Suudi Arabistan istihbaratını sorumlu tuttu. Kasım ayında Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Hasan Lakkis de Beyrut'ta uğradığı silahlı saldırıda öldü. Beşar Esad'a karşı tavrıyla öne çıkan sünni muhalif siyasetçi Muhammed Çatah da Beyrut'ta bombalı araçla düzenlenen saldırıda öldü.
Şubat 2014
Sünni siyasetçi Temim Selam, 10 aylık müzakereler sonrası hükümeti kurdu.
23 Nisan 2014
Parlamento, görev süresi Mayıs 2014'te dolacak Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın halefini seçmek için toplandı. Oylamaya parlamentodaki 128 milletvekilinden 124'ü katılsa da hiçbir aday cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli oyu alamadı.
25 Mayıs 2014
Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın görev süresi sona erdi.
5 Kasım 2014
Siyasi aktörler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle parlamento görev süresi 31 ay daha ek süreyle Haziran 2017'ye kadar uzatıldı.
Ocak 2015
Eski General Michel Aoun, 8 Mart Bloku'nun cumhurbaşkanı adayı oldu. Aoun'un olası cumhurbaşkanlığına Hizbullah'tan da destek geldi.
Kasım 2015
Eski Başbakan Saad Hariri, cumhurbaşkanı adayı Semir Caca'yı desteklemekten vazgeçerek, 8 Mart Bloku içindeki Maruni Hristiyan Marada Hareketi'nin lideri Süleyman Franci'yi uzlaşı adayı olarak teklif etti. Franci'nin adaylığına, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bağımsız Dürzi lider Velid Canbolat'tan da destek gelirken, Aoun ve Hizbullah'ın boykotu cumhurbaşkanlığı krizinin uzamasına neden oldu.
18 Ocak 2016
Hariri'nin Franci'ye desteği üzerine 14 Mart Grubu'nun adayı Semir Caca cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilip, iç savaş sırasında karşıtı olduğu Aoun'a destek açıkladı.
20 Ekim 2016
Caca'nın ardından Saad Hariri de sürpriz bir kararla Franci'den desteğini çekip kendisine muhalif bloktaki Mişel Aoun'un cumhurbaşkanlığını destekleme kararı aldı. Aoun Dürzi lider Velid Canpolat'ın da desteğini aldı.
31 Ekim 2016
Yaklaşık 30 aydır devam eden krizde bugün gerçekleştirilecek 46'ncı oturumda, rakiplerinden de aldığı destekle adaylığını güçlendiren General Avn'ın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Image caption Lübnan ülke profili
Image caption Suriyeli mülteciler