HDP TBMM'deki çalışmalarını durdurma kararı aldı, Başbakan tepki gösterdi

HDP TBMM grubu Telif hakkı Getty Images
Image caption HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken, tutuklanan vekiller arasında bulunuyor.

HDP (Halkların Demokratik Partisi), aralarında eş genel başkanları dahil dokuz milletvekilinin tutuklanması ardından meclisteki çalışmalarını durdurma kararı aldığını duyurdu.

Başbakan Binali Yıldırım ise karar tepki gösterdi ve "Siz milli iradeyi tanımazsanız millet de sizi tanımaz. Onun için yol yakınken bu yanlıştan dönün kardeşim" diye konuştu.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, "Meclis grubumuz ve Merkez Yürütme Kurulumuz ile yaptığımız tartışma doğrultusunda, demokratik siyaset tarihimizin bu en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısında, yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik" dedi.

'Bundan sonra gündemimizde halkla tartışmak ve halkla karar vermek var'

HDP sözcüsü, önümüzdeki dönemde hem ev ev dolaşacaklarını hem de farklı grup, kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapacaklarını söyledi:

"Önümüzdeki günlerde ev ev, mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il dolaşarak halkımızın şikâyet ve önerilerini dinleyeceğiz.

"Bileşenlerimizle, bütün ittifak güçlerimizle, kurum ve kuruluşlarımızla demokrasi, barış ve emek güçleriyle, sivil toplum örgütleriyle, sendika ve meslek birlikleriyle, inanç gruplarıyla, kadın, gençlik, çevre, ekoloji hareketleriyle tartışarak önerilerini alacağız.

Telif hakkı DHA
Image caption Açıklama, Diyarbakır'da gerçekleştirildi.

"Tüm bu istişarelerin sonunda yapılan önerileri değerlendirerek sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız ama sadece bununla kalmayıp geleceği birlikte örmek için adımlar atacağız. Kayyum cumhuriyeti karşısında demokratik cumhuriyet mücadelesini birlikte büyüteceğiz. (...) Bundan sonra bizim gündemimizde halkla tartışmak ve halkla karar vermek var".

Başbakan Yıldırım: Yol yakınken bu yanlıştan dönün

Başbakan Yıldırım, Bayburt'taki toplu açılış ve temel atma töreninda yaptığı konuşmada HDP'nin kararına tepki gösterdi.

Yıldırım, "Şimdi HDP'liler diyor ki 'Meclis'e gitmeyeceğiz'. Zaten çok da geldikleri yok ya ara sıra geliyorlar" diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Millet, vekilini seçip, Ankara'ya gönderiyor. Niye? Git Meclis'e, ihtiyacımız olan kanunları çıkar. Siz miletten vekalet aldınız. Biz, sizden aldığımız vekaletin gereğini yapmayacağız. Aynen okul kıran öğrenciler gibi. Milletin vekaletini alanlar, millete hizmet edip, Meclis'e gidecekler. Meclis'te milletin verdiği görevleri yapacaklar.

Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Yıldırım, "Gelin Meclis'e, ne diyecekseniz Meclis'te söyleyin" dedi.

"Ben gitmiyorum Meclis'e' dediğiniz zaman millete hakaret yapmış olursunuz. Meclis'e gitmezseniz millet de size seçimlerde gereğini yapar. Siz milli iradeyi tanımazsanız millet de sizi tanımaz.

"Onun için yol yakınken bu yanlıştan dönün kardeşim. Gelin Meclis'e, ne diyecekseniz Meclis'te söyleyin. Mesele konuşmak değil, fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullarak teröre kalkan olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez".

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Perşembe gecesi HDP'nin 15 milletvekili hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.

Bunun ardından aralarında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 11 milletvekili polis tarafından gözaltına alınmıştı.

11 milletvekilinden dokuzu tutuklanmıştı.

İlgili haberler