TSK: El Bab'da 15 hedef vuruldu

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları, Suriye'nin El Bab kasabasındaki Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) ait bazı hedeflere yönelik hava operasyonu düzenledi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, hava operasyonu kapsamında iki komuta kontrol merkezi, bir cephanelik, iki karargah binası ve 10 savunma mevzisinin imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, hava operasyonunun 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında düzenlendiği vurgulandı.

AA, ayrıca, TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) El Bab kasabasına iki kilometre mesafede olduğunu da ifade etti.

Dört TSK personeli hafif yaralandı

TSK açıklamasında, hava operasyonu kapsamında 15 hedefe 16 taarruz yapıldığını ve bu süre zarfında koalisyon güçleri tarafından herhangi bir hava harekatının düzenlenmediğini bildirdi.

Açıklamaya göre ayrıca, dün yaşanan çatışmalarda dokuz ÖSO militanı hayatını kaybederken, 52'si de yaralandı.

Ayrıca, El Bab'ın kuzeyinde bulunan Dana bölgesinde, zırhlı bir aracın güdümlü tanksavar roketi ve insan hava aracından da el yapımı patlayıcı ile vurulmasının ardından dört TSK personelinin hafif yaralandığı da bildirildi.

El Bab kasabası, Suriye'de önemli bir geçiş yolunun üzerinde bulunuyor. Burası hem kuzeyden IŞİD'in merkezi olarak ilan ettiği Rakka'ya doğru ilerlemek hem de Kürt güçlerin doğu ile batı kantonları birleştirebilmeleri açısından en önemli kavşaklardan birisi olarak biliniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 22 Ekim'de Bursa'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Suriyeli muhaliflerle birlikte başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında El Bab'a kadar gidileceğini söylemişti.

İlgili Konular

İlgili haberler