Mardin Valisi: Derik Kaymakamı'na saldırıda 71 kişi gözaltında

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk Telif hakkı Mardin Valiliği
Image caption Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün öldürülmesiyle ilişkili yürütülen operasyonda 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Yaman, gözaltına alınan 71 kişinin 28'inin kamu görevlisi olduğunu söyledi.

İlk belirlemelere göre saldırının bombalı kargoyla gerçekleştirildiğini belirten Yaman, bombalı paketin Kaymakam Safitürk'ün ofisine 8 Kasım'da belediye ve kaymakamlık personeli tarafından yerleştirdiğinden ve 10 Kasım'da da yine belediye ve kaymakamlık personelince uzaktan kumandayla patlatıldığından şüphelendiklerini belirtti.

"Olayın failleri olduğu bildirilen şahısların ve işbirlikçilerinin tamamı hâlâ gözaltında bulunmaktadır. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma titizlikle devam etmektedir" diyen Yaman, faillerin önce bir toplantı yaparak saldırı kararını aldıklarını düşündüklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde kaymakamlık yapan 35 yaşındaki Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım günü ofisinde düzenlenen bombalı saldırıda yaralanmış, kaldırıldığı hastanede sonraki gün yaşamını yitirmişti. Saldırıyı PKK'nın şehir yapılanması Sivil Savunma Birlikleri (YPS) üstlenmiş, saldırıyı gerçekleştiren kişinin adını ise Roza Amed/Bahar Tekin olarak açıklamıştı.

İlgili haberler