Bob Dylan, Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacak

Bob Dylan Telif hakkı Getty Images

ABD'li şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü'nü almak üzere 10 Aralık'ta düzenlenecek törene gitmeyecek.

Merkezi İsveç'te bulunan Nobel Akademisi çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Dylan ödülü gelip bizzat kendisinin almak istediğini, ancak verdiği başka sözler yüzünden maalesef bunun mümkün olmadığını söyledi" ifadesini kullandı.

Akademi'nin genel sekreteri Sara Danius, İsveç haber ajansı TT'ye, Dylan'ın "kişisel bir mektup" gönderdiğini ve "Nobel Ödülü kazandığı için son derece onur duyduğunun altığını çizdiğini" söyledi.

Akademi, karara saygı duyduğunu vurgularken, ödülün Dylan'a ait olduğunu ve törenden sonra altı ay içinde düzenlenmesi zorunlu olan Nobel konuşmasıyla ilgili olarak heyecan duyduklarını belirtti.

Sessizliği gizeme dönüşmüştü

13 Ekim'de ödüle hak kazandığının açıklanmasının ardından Dylan sessizliğe bürünmüş, törene gidip gitmeyeceği bir gizeme dönüşmüştü.

75 yaşındaki ünlü şarkıcı Ekim ayının sonunda ortaya çıkıp, ödülün kendisine verilmesinin 'nutkunun tutulmasına neden olduğunu' söylemişti.

Telif hakkı Getty Images

Dylan, İngiliz gazetesi Daily Telegraph'a 'eğer mümkün olursa ödülü almak için törene gitmeye niyeti olduğunu' belirtmişti.

Nobel Akademisi ise Dylan'ın ödül törenine katılıp katılmayacağına karar vermediğini açıklamıştı.

Akademi, Bob Dylan'ı "Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdiğini" belirterek ödüle layık bulmuştu.

69 albümü var

Gerçek ismi "Robert Allen Zimmerman" olan 75 yaşındaki Bob Dylan'ın, "Mr. Tambourine Man'', "All Along the Watchtower", "Like a Rolling Stone" gibi unutulmaz birçok şarkısı bulunuyor.

Bob Dylan, 1962 yılından bu yana toplam 69 albüm yayınlamıştı.

Dylan'ın bugüne dek 11 Grammy ile "Things Have Changed" isimli şarkıyla kazandığı bir de Oscar ödülü bulunuyor.

Bob Dylan, ABD'de 1960'larda ortaya çıkan muhalif ve gelenek yıkıcı şair ve yazarlardan oluşan Beat Kuşağı'nın da temsilcileri arasında.

İlgili haberler