Yıldız Teknik Üniversitesi'ne 'ByLock' operasyonu: 103 gözaltı kararı

ByLock Telif hakkı DHA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla polis sabah saatlerinde İstanbul'da Gülen yapılanmasıyla bağlantılı oldukları iddia edilen akademisyenlere operasyon düzenledi.

Anadolu Ajansı, Gülen hareketinin 'akademik yapılanmasına' yönelik operasyonda Yıldız Üniversitesi'ndeki çalışan 103 akademisyen hakkında gözaltı kararı verildiğini duyurdu.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise, haklarında gözaltı kararı verilen ve aralarında profesörlerin de bulunduğu 103 kişiden bir kısmının 'ByLock' kullandığı haberini geçti.

Bir grup polis İstanbul Esenler'deki Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde arama yaparken, DHA 'ya göre İstanbul'daki farklı adreslerde şu ana kadar 70 kişi gözaltına alındı.

ByLock mobil mesajlaşma uygulaması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde hazırladığı "Ana Gülen Yapılanması" iddianamesinde geçiyor. İddianamede Gülen hareketine atıfla "Acrobits, Softphone, Bylock isimli programlar ile de cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla güvenli kriptolu, şifreli görüşmeler yapılmaktadır" ifadesi kullanılıyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl döneminde 110 binden fazla kamu görevlisi görevden alınırken, çok sayıda akademisyen hakkında da Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

İlgili haberler