3 askerin hayatını kaybettiği El Bab saldırısı: Suriye mi, IŞİD mi?

Fırat Kalkanı fotoğrafı Telif hakkı Getty Images
Image caption 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı harekatı kapsamında şu ana kadar 16 asker hayatını kaybetti.

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye'nin kuzeyindeki El Bab bölgesinde bulunan Türk birliklerine yönelik saldırıda üç asker hayatını kaybetti, 10 asker de yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada saldırının Suriye rejimine bağlı hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiğinin değerlendirildiği belirtildi.

TSK'nın "hava saldırısı değerlendirmesine" yer verdiği açıklama ise şöyle:

"Fırat Kalkanı Harekâtında yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03.30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Başbakan Binali Yıldırım da saldırı ile ilgili, "Belli ki bölgede Türkiye'nin DEAŞ ile yaptığı bu mücadeleden, bazıları memnun olmamış, memnun olmayanlar var. Ancak bu yapılan saldırılar da elbette ki karşılığını görecektir" dedi.

'IŞİD intihar saldırısı düzenledi' iddiası

Muhaliflerin oluşturduğu İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün düzenlediğini iddia etti.

Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman IŞİD'in saldırıyı El Bab bölgesinde bulunan "Waqqah" kasabasına yakın bir noktada gerçekleştirildiğini söyledi.

Associated Press, saldırı haberi ile ilgili farklı değerlendirmelere bir açıklık getirilemediğini de duyurdu. Şam yönetiminden henüz bir açıklama gelmediği, bölgede bağımsız kaynakların bulunmadığı da ifade edildi.

IŞİD, Çarşamba günü gündüz saatlerinde El Bab bölgesinde gerçekleştirildiğini iddia ettiğini bir intihar saldırısının görüntülerini yayınlamış, Türk askerine kayıp verdirildiğini öne sürmüştü.

Image caption Türkiye destekli ÖSO güçleri, Kasım başında El Bab'a 22 kilometre mesafedeydi.

Kılıçdaroğlu: Bu çok tehlikeli bir kapıya bizi getirebilir

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Genelkurmay'ın yaptığı açıklama, Suriye hükümetine ait uçaklarla askerlerimizin vurulduğu şeklinde haber. Bu çok tehlikeli bir kapıya bizi getirebilir. Çok tehlikeli bir sürecin içine Türkiye'yi sürükleyebilir. Buradan hükümet yetkililerine sağduyuyla davranmalarını tavsiye etmenin ötesinde bir şey söyleyemeyeceğim" dedi.

16 asker hayatını kaybetti

Türkiye'nin, Suriye sınırından IŞİD'in temizlenmesi ve bu yerlere PYD'nin gelmesini engellemek için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı, 24 Ağustos'ta başlamıştı.

Harekat kapsamında şu ana kadar 16 asker hayatını kaybetti.

Bu arada Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Suriye'deki son saldırıya ilişkin yayın yasağı getirdi.