Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk tutuklandı

Ahmet Türk Telif hakkı AFP

Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, görevden alınması ve adliyeye sevk edilmesinin ardından bugün tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Demokratik Bölgeler Partisi'nden Ahmet Türk 21 Kasım'da gözaltına alınmıştı.

Gözaltı gerekçesi olarak, Ahmet Türk'e yönelik 'örgüt üyeliği' suçlamalarına işaret edilmişti.

Türk'e beş günlük avukat yasağı da getirilmişti.

İçişleri Bakanlığı, 17 Kasım'da görevden aldığı Ahmet Türk'ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak atamıştı.

Şu ana kadar DBP yönetimindeki toplam 34 belediyeye kayyum atandı.

Bunlar arasında üç büyükşehir (Diyarbakır, Van, Mardin) ve beş il (Batman, Hakkari, Şırnak, Siirt, Tunceli) belediyesi de bulunuyor.

Deniz Baykal'dan Ahmet Türk'ün eşine ziyaret

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da, hakkında tutuklama kararı verilen Ahmet Türk'ün eşi Mülkiye Türk'ü Mardin'deki evinde ziyaret etti.

Deniz Baykal, "Ahmet Türk'ün iyi olduğunu umut ediyorum. Kendisinin sağlık sorunları var. Yetkililer bunu dikkate alıyorlar. Umarım en kısa zamanda hukukun gereği, hepimizin beklediği bir ortamın şekillenmesi gerçekleşir" dedi.

Telif hakkı DHA
Image caption CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Ahmet Türk'ün eşi Mülkiye Türk'ü Mardin'deki evinde ziyaret etti.

12 Eylül askeri darbesi döneminde Ahmet Türk ile aynı parlamento çatısı altında çalıştıklarını söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ahmet Bey'i yıllardır bilirim. Şiddetin, terörün dışında bir siyaset arayışı içerisinde oldu. Ahmet Bey'in çıkmasından sonraki desteği ve katkısıyla yeni bir anlayışla Türkiye'de silahı, şiddeti ve terörü ortadan kaldırırız."

İlgili haberler