Öğrenci yurtlarıyla ilgili TBMM Araştırma Komisyonu kuruluyor

binali yıldırım Telif hakkı AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Adana'nın Aladağ ilçesinde 12 kişinin hayatını kaybettiği öğrenci yurdu yangınının incelenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir araştırma komisyonu kurulacağını açıkladı. Yangında yaşamını yitiren çocuklar bugün toprağa veriliyor.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi'nin bugün Ankara'da düzenlediği toplantının açılışında bir konuşma yapan Yıldırım, "Araştırma komisyonu oluşturmak suretiyle konu değerlendirilecek ve bu ve buna benzer yurtlarda alınması gereken tedbirler etraflıca tespit edilecek" diye konuştu.

Yıldırım konuşmasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Ümidimiz ve emelimiz bu ve buna benzer acıları yaşamamak. Ama insanın olduğu yerde hata eksik olmuyor. İstediğiniz kadar mükemmel araçlar geliştirin, insan hatasını ortadan kaldıracak bir makine henüz insanoğlu geliştiremedi."

Telif hakkı SELİN GİRİT
Image caption Yangında hayatını kaybedenler için bugün Adana ve Mersin'de cenaze törenleri düzenlendi.

Adana'nın Aladağ ilçesinde bulunan kız öğrenci yurdunda Salı akşamı yangın çıkmış ve olayda 11'i çocuk 12 kişi yaşamını yitirmişti. Yangında 22 kişi de yaralanmıştı.

Bu olay, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda öğrenci yurtlarının durumu ve güvenliği konusunu gündeme getirmişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Adana'daki yangında çocuklarını kaybeden aileler anlatıyor

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, yaşamını yitirenlerin yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıklarını ve yangının da binanın ikinci panosundaki şalterlerin eskimiş olmasından ve kaçak akım rölesi bulunmamasından kaynaklandığı belirtildi.

Telif hakkı DHA
Image caption Gözaltında bulunan Yurt Müdürü Cumali Genç'in kızı ve eğitmen Fatma Canatan'ın cenazeleri Tarsus'ta toprağa verildi.

Aladağ ve Mersin'de cenaze törenleri

Yangında yaşamını yitiren öğrencilerin cenazeleri, Adana Adli Tıp Kurumu'nda otopsileri tamamlandıktan sonra ailelerine teslim edildi. Cenazelerin teslimi sırasında düzenlenen törene katılanlar arasında Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü ve İl Emniyet Müdürü Osman Ak yer aldı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), hayatını kaybedenlerden 10'unun cenazesi Aladağ'a; bir çocuğunki Kozan'a, yine olayda yaşamını yitiren eğitmen Fatma Canatan'ın cenazesi ise Mersin'in Çamlıyayla ilçesine gönderildi.

Telif hakkı SELIN GIRIT
Image caption Aladağ'ın Köprücük mahallesindeki törene AB Bakanı Ömer Çelik de katıldı.

Aladağ'ın Köprücük mahallesindeki cenaze törenine Avrupa Birliği Bakanı ve AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik de katıldı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenen cenaze töreninde, altı yaşındaki Sare Betül Genç ile eğitmen 18 yaşındaki Fatma Canatan toprağa verildi.

Telif hakkı SELIN GIRIT

Genç'in babası Yurt Müdürü Cumali Genç ise özel izinle iki polis eşliğinde törene katıldı. Genç, yangınla ilgili açılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınmıştı.

Telif hakkı SELIN GIRIT

İlgili Konular

İlgili haberler