Diyarbakır'da F-16 savaş uçağı düştü

F-16 uçakları Telif hakkı DHA
Image caption TSK açıklamasında, "Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır" denildi.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan ve eğitim uçuşu yapan F-16 tipi bir savaş uçağı, piste iniş için yaklaşırken düştü.

Fırlatma koltuğunu kullanarak düşüşten önce uçaktan atlayan pilot, olaydan yara almadan kurtuldu.

Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 19.31'de Mardin yolundan Diyarbakır yoluna yaklaşırken F-16 uçağının düştüğünü belirterek şunları söyledi:

"Uçağımız düşmeden evvel pilotumuz otomatik pilotla kendisini uçağın dışına atmış ve sağ salim kurtulmuştur. Şu an itibarıyla üsse dönmüş ve orada bulunmaktadır. Konu bütün detaylarıyla incelenmektedir. Uçak, uçuşunu bir eğitim uçuşu olarak sürdürmekteydi. Uçuşu tam tamamlamak üzereyken, uçağın düşmesi hadisesi vuku buldu. Bunun kuvvetle muhtemel bir teknik arıza nedeniyle meydana geldiği şeklindedir. Önümüzdeki saatlerde kaza kırım ekipleri de olay yerine intikal ederek bu düşme olayını inceleyecekler."

Telif hakkı DHA
Image caption Diyarbakır'da düşen uçağın enkazı inceleme altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada da olayın teknik bir arıza nedeniyle yaşandığının düşünüldüğü ifade edilerek, "Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır" denildi.

İlgili Konular