Gözaltına alınan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman serbest bırakıldı

Mehmet Emin Adıyaman Telif hakkı FACEBOOK

Bu sabaha karşı gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman serbest bırakıldı.

Mehmet Emin Adıyaman, Gaziantep'te 'PKK propagandası yaptığı' iddiasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.

Adıyaman serbest bırakıldıktan sonra paylaştığı Twitter mesajında, "Gözaltına alınmam nedeniyle arayan, mesaj bırakan, moral veren tüm dost ve arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı

HDP'nin Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile parti çalışmaları için buluşan Adıyaman hakkında "zorla getirme" kararı bulunuyordu.

Adıyaman, misafir olarak kaldığı eve gelen Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekibi tarafından gözaltına alınmış ve Ankara'ya götürülmüştü.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Adıyaman, savunmasında milletvekili dokunulmazlığı bulunduğunu ifade ederek, 'yargı üzerinden siyasi rekabet yapılmak istendiğini' söyledi.

Suçlamaları kabul etmeyen Adıyaman, "Hikmet Çark isimli kişinin cenazesine katıldım. Ancak iddia edildiği gibi PKK/KCK mensubu değildir. Ben hukukçuyum. Çark'ın, 2014-2015'te avukatlığını yaptım. Örgüt üyeliğinden yargılanıyordu. Tutuklu kaldı ve tahliye edildi. Ancak mahkumiyet aldı. Dosyası Yargıtay'daydı." dedi.

HDP Iğdır Milletvekili, savunmasının ardından serbest bırakıldı.

İlgili Konular

İlgili haberler