Türkiye - Rusya ilişkilerinde zorlu yıl

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Geçen yıl Kasım'da Rus uçağının düşürülmesi sonrası yaşananları özetledik.
24 Kasım 2015-SU 24 Rus savaş uçağı düşürüldü
Rus Su-24 tipi savaş uçağı Türk hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle düşürüldü. Türkiye, uçağın 5 kez ihtar edilmesine rağmen Türkiye hava sahasında kaldığını, bu yüzden angajman kuralları gereği düşürüldüğünü belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin ise bunu "Terörist işbirlikçiler tarafından arkamızdan bıçaklandık" yorumunu yaptı.
28 Ekim 2015: Yaptırımlar
Moskova yönetimi, Putin'in imzasıyla Türkiye'ye yaptırımları açıkladı. Ambargolar uçağın düşürülmesinden 4 gün sonra yürürlüğe girdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi krizin yaşandığı 2016'nın ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yüzde 35 azalırken, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısı yüzde 87 düştü.
27 Mayıs 2016 - Normalleşme yolunda ilk sinyal
İlişkilerde normalleşmenin ilk sinyalleri 27 Mayıs'ta gelmeye başladı. Putin, Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la yaptığı görüşmede Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini ifade etti. Ancak Putin ilk adımın Ankara'dan gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Putin Haziran ayı başında da İsrail Başbakanı Netanyahu'yla görüşmesi sırasında Türkiye ile ilişkilerin yeniden normale dönmesi konusunda ılımlı demeçler verdi. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi için yapılan müzakereleri desteklediğini vurguladı.
14 Haziran2016 - İlk mektup
Rusya'yla ilk resmi temas yazılı olarak 14 Haziran'da kuruldu. Rusya Milli Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e, Başbakan Binali Yıldırım da Rus mevkidaşı Dimitri Medvedev'e tebrik mesajı yolladı.
27 Haziran 2016 : 'Özür' mektubu
İlişkilerin normalleşmesi sürecinde dönüm noktasını oluşturan en önemli adım ise 27 Haziran'da atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e mektup göndererek düşürülen Rus uçağı ve öldürülen pilotlarla ilgili üzüntülerini iletti. Putin ise 29 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayıp teşekkür etti. İki lider ilişkilerin normale dönmesi için adım atmaya ve bir araya gelmeye karar verdi.
9 Ağustos 2016: St. Petersburg zirvesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk yurtdışı ziyaretini Rusya'ya yaptı. Putin ve Erdoğan kalabalık bir heyetler grubu eşliğinde St. Petersburg'da bir araya geldi.
19 Aralık 2016 - Rus büyükelçiye suikast
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, katıldığı bir sergide düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.Ateş ettikten sonra "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın" diye bağıran saldırgan güvenlik güçlerince vuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan suikast ile ilgili olarak "Normalleşme sürecini bozmaya yönelik bir provokasyon" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de aynı görüşleri dile getirdi.

İlgili Konular

İlgili haberler