2017 yılı asgari ücreti 1.404 lira oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının ardından 2017 yılı asgari ücretini brüt 1.777 lira 50 kuruş, net 1.404 lira olarak açıkladı. Telif hakkı Getty Images

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının ardından 2017 yılı asgari ücretini yüzde 8 oranında bir artışla brüt 1.777 lira 50 kuruş, net 1.404 lira olarak açıkladı.

Asgari ücrete yapılacak artış 1 Ocak itibariyle devreye girecek ve tek defada yapılacak. İki kademeli artış olmamasına karar verildi.

Müezzinoğlu, "Asgari ücreti yalnızca işverenlerin onayı ile kararlaştırdık. İşçi tarafı kararı imzalamadı" dedi.

Türk-İş tek kademeli artış istiyor ve asgari ücretin 1.600 lira'ya çıkmasını talep ediyordu. DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) ise asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade ederek en az net 2 bin TL olması gerektiğini ortaya koymuştu.

Hükümet ve işveren ise iki kademeli artıştan yanaydı. İşveren tarafı ayrıca herhangi bir zam olmamasını istiyordu.

Müezzinoğlu açıklamasında, "Öncelikle işçi kardeşlerimizin mutlu olamadığı, işverenin de çok mutlu olamadığı, bakan olarak benim de mutlu olamadığım ama paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuk içindeyiz. Ortak karar vermeye çalıştık. Gönlüm arzu ederdi ki Türk-İş'in de imzası olsun" ifadelerini kullandı.

DİSK: 104 TL zam yapıldığı iddiası aldatmacadır

DİSK ise bireysel emeklilik (BES) ve vergiler dolayısıyla asgari ücretin 1.200 tl civarına gerileyeceğini öne sürerek, açıklanan rakamın 'aldatmaca' olduğunu belirtti.

DİSK açıklamasında, "Öte yandan asgari ücrete 104 TL zam yapıldığı iddiası gerçek dışıdır, aldatmacadır. Yapılan 104 TL zam zorunlu BES vergi artışı ile geri alınacaktır. 2017'de uygulanmaya başlayacak zorunlu BES ile birlikte asgari ücretliden 53,3 TL kesinti yapılacaktır. Böylece asgari ücrete 104 TL değil 50 TL zam yapılmış oldu. Ancak bu 50 TL zam da vergi dilimlerinde yapılan hile ile işçinin cebinden uçacaktır" ifadeleri kullanıldı.