Reina saldırısı - Başbakanlık bazı sosyal medya paylaşımları hakkında yasal süreç başlattı

Reina önüne bırakılan çiçekler Telif hakkı AFP

Başbakanlık, Reina saldırısı sonrası 'halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek' ve 'kutuplaşmaya' neden olacak sosyal medya paylaşımları yaptığı belirlenen kişiler hakkında yasal süreçlerin başlatıldığını açıkladı.

Başbakanlık'ın yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Ortaköy'de bulunan Reina gece kulübüne yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, sosyal medyada 'ayrımcılık içeren paylaşımlara' yer verildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre açıklamada, "değerler ve yaşam tarzları üzerinden yapılan eleştirilerin kutuplaşmaya sevk edici paylaşımların teröre hizmet edeceğinin unutulmaması gerektiğine" dikkat çekildi.

Başbakanlık'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde, terör eylemlerini haklı gösterebilecek bu tür söylemler tehlikeli birer tuzaktır. Beka mücadelesi verdiğimiz şu günlerde kurulan bu ucuz tuzaklara karşı vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekmektedir.

"Ülkemizin ve milletimizin menfaatleriyle bağdaşmayan bu tür paylaşımlar aynı zamanda suç teşkil edebilecektir. Halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek bu paylaşımları yapanlarla ilgili yasal süreçlerin başladığını kamuoyunun bilgisine sunarız."

Başbakan'dan sosyal medya uyarısı: Sorumlu davranılmalı

Başbakanlık tarafından Pazartesi akşamı yapılan açıklama, Başbakan Binali Yıldırım'ın Twitter hesabından sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili yaptığı uyarıdan saatler sonra geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, günün ilk saatlerinde Twitter hesabı üzerinden Reina saldırısının ardından yapılan sosyal medya paylaşımları konusunda uyarmış ve "terörü öven söylemler suçtur ve cezai sonuçları olacaktır" demişti.

Telif hakkı AFP

"Terör örgütlerinin birbirinden farkı yoktur. Hepsinin amacı acımasızca insanları öldürmek, toplumda korku ve endişe oluşturmaktır" diyen Başbakan Yıldırım, sosyal medyada sorumlu davranılması gerektiğini ifade etti.

Yıldırım, paylaştığı Twitter mesajlarında uyarılarına "Vatandaşlarımızın… örgütlerin amacına katkı sağlayacak paylaşımlardan kaçınmaları önem arz etmektedir" diyerek devam etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, dün benzer açıklamalarda bulunmuş ve 'terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemlerinin suç olduğunu' vurgulayarak, Cumhuriyet savcılarının görevinin suçları soruşturmak ve deliller suçun işlendiğine dair yeterli şüphe doğurduğu takdirde kamu davası açmak olduğunu belirtmişti.

TBB'den Reina saldırısını övenlere suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Reina saldırısının öncesinde saldırıyı tahrik edici, saldırı sonrasındaysa saldırıyı övücü sosyal medya paylaşımları hakkında suç duyurusunda bulunulacağını söylemişti.

Feyzioğlu, Facebook'tan paylaştığı mesajında, "Bu saldırıya zemin hazırlayan mesajları atanlar ve katliamı övenlerle son nefesimize kadar mücadele edeceğiz" dedi.

TBB Başkanı, takipçilerinden sosyal medyada karşılaştıkları ve suç unsuru teşkil ettiğini düşündükleri paylaşımların ekran görüntülerini ise yazdığı mesajın altına yorum olarak eklemeleri çağrısını yaptı.

Feyzioğlu'nun mesajı 5000 kişi tarafından paylaşılırken, yaklaşık 1000 kişi de yorum yazdı.

İlgili Konular

İlgili haberler