İngiltere basınında Reina saldırısı: 'Türkiye'ye yardım etmeliyiz'

Reina saldırısı Telif hakkı AFP

İngiltere gazetelerinin büyük kısmında Reina saldırısı ve ardından yaşananlar manşette yer alıyor. Gazeteler iç sayfalarda saldırıya ikişer tam sayfa yer ayırmış.

Haberi 'Gece kulübü katliamını gerçekleştiren saldırgan aranıyor' başlığıyla veren Daily Telegraph gazetesi, iç sayfalarda tarihçi akademisyen Mark Almond'un yazısına yer veriyor.

Almond, 'Bir zamanlar bölge için model olarak gösterilen Türkiye, bugün Pakistan'ın izinden gidiyor' diyor:

"Türkiye Avrupa'nın yanı başındaki hasta adama mı dönüşüyor? Suriye'deki radikal cihatçıların Taliban benzeri bir tehdit yarattığı bir Pakistan örneğine mi benzemeye başladı? Maalesef on yıllarca bölgede model ülke olarak gösterilen Türkiye, önünü Pakistan'ın açtığı yoldan yokuş aşağı ilerliyor. Belki iktidar partisi içerisinde Erdoğan'ın gücü tekeline almasından rahatsız olanlar vardır. Ancak Erdoğan'a karşı çıkacak cesaretleri ya da yeterli sayıları olduğundan şüpheliyim. Türkiye'nin acıları dinmeyecek gibi duruyor. Ancak ülkenin hassas jeopolitik konumu düşünüldüğünde Türkiye'nin istikrarsızlaşmasının Batı için de istikrarsızlık anlamına geleceği unutulmamalı."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

Daily Telegraph gazetesinin baş yazılarından birisi de yine Reina saldırısına ayrılmış. O yazıda da Irak ve Suriye'de IŞİD'in toprak kaybetmeye devam ettikçe İstanbul'da yaşanan saldırının benzerlerinin meydana gelebileceği ifade ediliyor ve Batılı ülkelerin tetikte olması gerektiği vurgusu yapılıyor.

Telif hakkı AFP

'Türkiye'ye yardım etmeliyiz'

Times gazetesi de haberi manşetinden okurlarına duyuruyor ve "IŞİD katliamın ardından yeni bir terör dalgasının çağrısını yapıyor" diyor.

Haberde İstnbul'daki saldırının benzerlerinin Batı ülkelerinde de yaşanabileceği vurgusu yapılıyor ve İngilitere'de istihbarat yetkililerinin IŞİD'in kimyasal silah kullanarak bir saldırı gerçeksleştirebileceği yönünde bilgilere ulaştığı aktarılıyor.

İstanbul'daki saldırıya iç sayfalarında iki tam sayfa ayıran gazete, "İstanbul'da katliam" başlıklı baş yazısında ise Batılı ülkelerin Ankara'yla tam işbirliği içine girmesi gerektiği ifade ediliyor:

"Destek istihbarat alanında olmalı. Batılı ülkeler IŞİD konusunda ellerindeki tüm istihbaratı Türkiye'yle paylaşmalı. Batı'nın Erdoğan'ı kitlesel tasfiyelerin ters tepebileceği konusunda uyarması doğru ve haklı. Ancak bu huysuz ve zaman zaman aşırı şüpheci olabilen Cumhurbaşkanı'na seslenirken seçtiği kelimelere de dikkat etmeli."

Yazının devamını okumak için tıklayın

Telif hakkı AFP

'Bedeli ne olacak?'

Financial Times gazetesi de haberi birinci sayfasından duyuruyor. İç sayfalarda ise gazeteci David Barchard'ın yazısında "Türkiye çifte terör tehdidiyle karşı karşıya" deniyor:

"Her ne kadar Avrupalılar cihatçılardan gelebilecek saldırılar riskiyle yüz yüze olsa da, Türkiye'nin en büyük iki kenti İstanbul ve Ankara'da yaşayanlar çifte tehditle karşı karşıya: IŞİD ve Kürt militanlar. Her ne kadar iki grubun hiçbir ortak yanı bulunmasa da her ikisi de gelecek aylarda Türkiye'nin büyük şehirlerindeki saldırı girişimlerine hız verecek gibi duruyor. Bunun nedeni ise Türkiye'nin Suriye'de giderek artan askeri varlığı. Her iki örgütlenme de Türkiye'de destekçi buluyor. Bu destekçilerin önemli bölümüyse İstanbul ve Ankara'dan çıkıyor. Bu nedenle TAK ve IŞİD'in terörü Türkiye'ye karşı kullanmaya devam etmesi olası. Türkiye ise her iki cephede de askeri üstünlüğüne güveniyor. Bu stratejinin işe yarayıp yaramadığını ve Türk vatandaşları için bedelini ise zaman gösterecek."

Yazının devamını okumak için tıklayın

Telif hakkı AFP

'En iyi yanıt Türkiye'de tatil'

I gazetesinin manşetinde de Reina saldırısı var. 'Gülümseyen katil' başlığıyla çıkan gazetede, bir görgü tanığının söylediği 'yüzünde bir tebessümle insanları öldürüyordu' sözleri başlığa taşınmış.

İç sayfalarda ise muhabir Simon Calder'in bir yazısı dikkat çekiyor. Calder, Avrupalı turistleri her şeye rağmen Türkiye'de tatile gitmeye çağırıyor:

"Türkiye'de tatili düşünen pek çok kişi İstanbul Boğazı'nın dibinde meydana gelen katliamı görünce şok olmuştur. Katliamların yarattığı trajediyi olduğundan daha hafif göstermeye çalışmadan, turizm beldelerinin hedef olması ihtimalini gözden geçirdim. İstanbul saldırıya açık sarsılmış bir kent gibi duruyor. Çok sayıda turist İstanbul'a gitmek istemiyor. Bugün boğaza nazır Condrad Oteli'nde geceliği sadece 90 dolara konaklayabilirsiniz. Türkiye'ye geri dönmek için sabırsızlanıyorum. Çünkü rastgele hedef seçen şiddete verilebilecek en güzel cevap, davranışlarınızı ve seçimlerinizi değiştirmeden ne derece etkisiz olduğunu göstermektir."

Yazının devamını okumak için tıklayın

İlgili haberler