Reina saldırısı: 'Saldırgan muhtemelen Uygur'

Silivri'de operasyon Telif hakkı DHA

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İstanbul'da Reina gece kulübüne düzenlenen saldırının faili ile ilgili olarak "Muhtemelen bir Uygur ama uyruğu hususunda şimdi bir şey söylemek istemiyorum" dedi.

A Haber televizyonunda canlı yayında soruları yanıtlayan Veysi Kaynak "Teröristin kimliği güvenlik güçlerimizce belirlenmiş durumda. Muhtemel olabileceği yerler de belirlenmiş vaziyette" dedi.

Kaynak, güvenlik güçlerinin İstanbul Silivri'de Çarşamba akşamı düzenledikleri operasyonla ilgili olarak ise "(Failin) Bağlantıları da belirlenmiş vaziyette. Çemberin daraldığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Yurtdışına kaçmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor mu" sorusuna ise, "Havaalanlarında çok önemli tedbirler alındığı için, o ihtimal yok saymamakla beraber daha çok yurtiçindeki operasyonlarda netice alınacağı kanaatindeyim ben" yanıtını verdi.

Kaynak, iki saldırgan olabileceği ihtimaliyle ilgili olarak da "Bu olasılıkların hepsi değerlendiriliyor. Ama fiilen eylemi tek kişinin gerçekleştirdiği aşikâr. Muhakkak surette yardım edenler, belki içerde gözcülük edenler olabilir ama tek bir silahtan atılan kurşunlarla bu katliam yapılmıştır" diye konuştu.

Silivri'de operasyon

Bakan Kaynak'ın açıklamaları öncesi polis ve jandarma özel harekat ekipleri, İstanbul Silivri'deki bir siteye Çarşamba akşamı operasyon düzenledi.

Ev ve araçlarda arama yapan güvenlik güçleri, saldırının failiyle bağlantılı olduğundan şüphelenilen bazı kişileri gözaltına aldı.

Ajansın haberinde kaç kişinin gözaltına alındığı bilgisine yer verilmezken, bu kişilerin Doğu Türkistanlı olduğunu belirtildi.

Saldırıyla bağlantılı olduğu ileri sürülen şüphelilere yönelik dün gece de İzmir'de 4 adrese operasyon düzenlenmiş ve 20 kişi gözaltına alınmıştı.

İstanbul'da zanlının saldırı sonrası Zeytinburnu'na dönüşte kullandığı taksi parasını ödediği iddia edilen 7 Doğu Türkistan uyruklu lokanta çalışanı da gözaltında.

Reina'da yeni yılın ilk saatlerinde düzenlenen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı.

Ölenlerin arasında Lübnan, Kanada, Fas, İsrail gibi farklı ülkelerin vatandaşları ve Türk vatandaşları da bulunuyor.

İlgili Konular

İlgili haberler