ABD'den Nihat Erim paylaşımı açıklaması

ABD bayrak Telif hakkı Getty Images

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Twitter sayfasında, sosyal medyadaki "Nihat Erim" yorumlarına ilişkin açıklama yaptı.

ABD dün Türk-Amerikan ilişkilerinin ne kadar köklü olduğuna gönderme yapmak için, 1980'de suikast sonucu öldürülen, Türkiye'nin eski başbakanlarından Nihat Erim ve ABD'nin eski başkanlarından Richard Nixon'ın 1972'de Beyaz Saray bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafını yayımlamıştı.

Bu paylaşım, tartışmalara neden olmuş, sosyal medyada ABD aleyhtarı bazı yorumlar yapılmıştı.

Amerikan Büyükelçiliği'nin Twitter sayfasından yapılan açıklamada ise ifadeler yer aldı:

"Dün Başbakan Nihat Erim ve Başkan Nixon'un bir görüntüsünü yayımladığımız haftalık #tbt fotoğraf serimizin amacının bazıları tarafından merak edildiği görülmektedir.

"Bu son paylaşım, her Perşembe günü #TurkAmerikanDostlugu etiketiyle paylaştığımız arşiv fotoğrafları serimizden bir parçadır. Bu projenin amacı, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun ve dayanıklı dostluğa dikkat çekmektedir. Serimiz kapsamında yaptığımız diğer bazı paylaşımları aşağıda görebilirsiniz. Bu paylaşımlar önümüzdeki Perşembe günü devam edecektir."

Telif hakkı Twitter

Başbakan Yıldırım: Zevzeklik yapmış

Nihat Erim, 19 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Dragos'taki evinin yakınında öldürülmüştü.

Paylaşım sosyal medyada bazı kişiler tarafından 'ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj veriyor' şeklinde yorumlanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, sorulan bir soru üzerine paylaşımla ilgili olarak, "Duydum. Nereden aklına gelmiş giderayak. Sormak lazım kendisine. Ben de bir alaka kuramamdım, hangi mesajı verdiğini. Herhangi bir mesajı yoksa zevzeklik yapmış" demişti.