Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı: Saldırgan öldürüldü, bir polis yaralandı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önü Telif hakkı EPA
Image caption Çatışmanın ardından Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu İncilipınar Mahallesi'ne takviye polisler ve ambulanslar sevk edildi

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün polis kontrol noktasına saldırı düzenlendi. Gaziantep Valiliği, çıkan çatışmada saldırganın öldürüldüğünü, bir polisin hafif yaralandığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

"İlimizde bugün saat 15.20 sularında İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası araç giriş kontrol bölümündeki polis noktasına silahlı saldırıda bulunulmuştur. Saldırıya polis noktasında görevli polis memurlarımızca anında karşılık verilmiş ve saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Bu menfur saldırıda bir polis memurumuz hafif şekilde yaralanmıştır. Hastanede tedavi altına alınan polis memurumuzun hayati tehlikesi bulunmamaktadır."

Ankara'da Parlamento Muhabirleri Derneği'ni (PMD) ziyaretinde konuya dair gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise, Gaziantep'teki olayın İzmir'deki saldırıya benzer olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Kurtulmuş, "Teröristin etkisiz hale getirilmesi, bir teröristin de olay yerinden kaçtığı yönünde bilgiler var. Onun da yakalanması için çemberin daraldığı anlaşılıyor, ümit ederim o ikinci kişinin de bir an evvel yakalanması sağlanmış olur" dedi.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu şunu gösteriyor; Türkiye'de terör örgütleri DAEŞ, PKK ve FETÖ arasında bir fark kalmamıştır. Bunların hepsi tabiri caizse aynı ofisin şubeleri gibi çalışmaktadır. Birbirlerine karşı desteklerini sunuyorlar. Amaç Türkiye'nin birliğini, beraberliğini bozup kaos ortamı oluşturmaktır"

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Çatışmanın ardından bölgeye takviye polisler ve ambulanslar sevk edildi.

"Polise ateş açıldı" haberi

Emniyet Müdürlüğü'nü hedef alan saldırı sonrası, kentte bir şüpheliyi daha arama çalışmaları devam ederken Öğretmenevleri Mahallesi'nde bir çatışma yaşandığı haberi Doğan Haber Ajansı tarafından duyuruldu.

Gaziantep Valiliği, Öğretmenevleri Mahallesi'nde yaşanan olayın "asayiş" olarak değerlendirildiği belirtilerek şunları kaydetti:

"Nizip ilçemizden bugün çalınan 03 UE 626 plakalı araç, saat 19.00 sıralarında Şahinbey ilçemiz Öğretmenevleri Mahallesi'nde görevli polis devriye ekiplerimizce tespit edilerek durdurulmak istenmiştir. Yapılan 'dur' ihtarına uymayan şüpheli aracın durdurulması için ekiplerimizce havaya ateş açılmak suretiyle takibi neticesinde, araçta bulunan 3 şüpheliden yaya olarak kaçmaya çalışan A.K. isimli şüpheli şahıs yakalanmış, diğer 2 şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Araçta yapılan aramada herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştır. Yakalanan A.K. isimli şüpheli şahıs ve kaçan 2 şüphelinin asayiş olaylarından suç kayıtlarının bulunduğu, meydana gelen olayın asayiş olayı mahiyetinde olduğu değerlendirilmektedir."

İlgili Konular