Reina saldırısı zanlısı İstanbul'da yakalandı

Saldırı zanlısı Telif hakkı AFP
Image caption Reina saldırısı zanlısı olduğu belirtilen kişinin fotoğraflar yakalanmadan önce (sağda) ve sonra basına böyle yansımıştı.

Yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırının zanlısı olduğu belirtilen kişinin İstanbul Esenyurt'ta düzenlenen operasyonda yakalandığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Ekipleri, Pazartesi akşamı zanlının kaldığı tespit edilen Esenyurt'taki bir adrese operasyon düzenledi.

Anadolu Ajansı (AA), Abdülgadir Masharipov isimli Özbek vatandaşı zanlı ile birlikte dört kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu.

Fotoğraflarla: Reina saldırısı zanlısının yakalandığı Esenyurt'taki ev

Reina saldırısının zanlısı Abdülgadir Masharipov hakkında bilinenler

İstanbul Valisi: 1983 Özbekistan doğumlu Abdülgadir Masharipov suçunu kabul etti

Reina saldırısı: Zanlının yakalanmasına giden yolda neler yaşandı?

Ajansa göre operasyon, Reina saldırganını yakalamak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan bin kişilik özel ekibin çalışması sonucu gerçekleşti.

Şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken AA, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Özbek yapılanmasına yönelik İstanbul'un 5 ilçesinde operasyon düzenlendiğini ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını yazdı.

Yeni yılın ilk saatlerinde Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda çoğu yabancı uyruklu 39 kişi yaşamını yitirmiş, 71 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı, yaptığı bir açıklamayla IŞİD üstlenmiş ve Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları devam ettikçe benzer saldırıların düzenleneceği tehdidinde bulunmuştu.

Basın toplantısı düzenlenecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu kutladı.

Telif hakkı Twitter

Zanlının yakalanmasıyla ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Salı günü düzenledikleri basın toplantısında zanlı ve operasyonla ilgili ayrıntıları açıkladı.

Soruşturma kapsamında 50kişi gözaltında

Saldırının ardından kayıplara karışan saldırganı yakalamak için Konya, İzmir ve İstanbul'da geniş kapsamlı operasyonlar düzenlenmişti. Basına daha önce zanlının Konya otobüs terminalinde çekilen güvenlik kamerası görüntüleri verilmişti.

Düzenlenen operasyonlarda 50 kişi gözaltına alınmıştı. En son İstanbul'da Çin vatandaşı şüpheliler Omar Asım ve Abuliezi Abuduhamiti tutuklanmıştı.

AA'nın haberine göre, savcılığın iki şüphelinin tutuklanması istemiyle mahkemeye gönderdiği sevk yazısında, "Reina isimli iş yerinde silahlı terör örgütü eylemini gerçekleştiren şüphelinin de 15 Aralık 2016'da Konya'dan İstanbul'a geldiği tespit edilmiştir" ifadeleri yer almıştı.

Aynı yazıda, Uygur asıllı olduğu tespit edilen Çin vatandaşlarının zanlı ile aynı IŞİD hücresinin mensubu oldukları öne sürülmüştü.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
IŞİD'in üstlendiği Reina saldırısı örgütün Orta Asya'daki varlığını gündeme getirdi.

IŞİD üstlenmişti

Saldırıda hayatını kaybedenlerin 25'i yabancı uyruklu, 11'i Türkiye vatandaşı ve biri de hem Belçika hem Türkiye vatandaşıydı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Reina saldırısında hayatını kaybedenlerin milliyetleri
Ülke Hayatını kaybeden kişi sayısı
Türkiye 11
Suudi Arabistan 7
Lübnan 3
Ürdün 2
Fas 2
Hindistan 2
Irak 2
Tunus 2
Kuveyt 1
Rusya 1
Belçika 1
İsrail 1
Suriye 1
Kanada 1

İlgili Konular