Gözaltındaki gazetecilerden üçü tutuklandı, üçü serbest

Gazeteciler, mahkemeye çıkarılmadan önce İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi'nde. Telif hakkı Twitter
Image caption Gazeteciler, mahkemeye çıkarılmadan önce İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi'nde

Eş zamanlı olarak 25 Aralık tarihinde gözaltına alınan ve 24 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteci dün akşam mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Çarşamba gününün ilk saatlerinde 3 gazetecinin tutuklanmasına karar verdi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği , DİHA Diyarbakır Haber Müdürü Ömer Çelik, BirGün'den Mahir Kanaat ve eski Diken editörü Tunca Öğreten'in tutuklu yargılanmasına; Etha'dan Derya Okatan, Gazete Yolculuk'tan Eray Sargın ve Dihaber'den Metin Yoksu'nun ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Suçlamaları reddetmişlerdi

6 gazeteci, dün ilk defa ifade vermek için savcılığa çıkarılmış ve kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu ifadelerinin alınmasının ardından 6 gazeteciyi de tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ederken gazeteciler hakkındaki soruşturmanın "Redhack adı verilen Marksist Sol görüşlü terör örgütleri" ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle başlatıldığını yazmıştı.

'DHKP-C, MLKP, PKK ve FETÖ'

Savcılık Tunca Öğreten'i "Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) üyeliği ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek", Derya Okatan'ı sosyal medya paylaşımlarından ötürü "Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) propagandası", Mahir Kanaat'ı "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği", Eray Sargın'ı sosyal medya paylaşımlarından ötürü PKK propagandası, Metin Yoksu'yu sosyal medya paylaşımlarından ötürü DHKP-C ve PKK propagandası, Ömer Çelik'i ise sosyal medya paylaşımlarından ötürü PKK üyeliği ile suçlayarak tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etmişti.

Nöbetçi mahkeme böylece, "terör örgütü üyeliği" ile suçlanan gazetecilerin tutuklu yargılanmasına karar verirken propagandayla suçlanan gazetecilerin tutuksuz yargılanmasına hükmetti.

Tutuksuz yargılanmasına karar verilen Derya Okatan 24 günlük gözaltı süresince açlık grevine başlaması ve Mahir Kanaat'in gözaltındayken doğan oğlunu görmesine izin verilmemesi üzerine basın örgütleri konuyla ilgili açıklama yapmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler