TSK: Rusya, ABD ve İngiltere Suriye'de IŞİD'i vurdu

Türk F-16'ları Telif hakkı DHA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaptığı açıklamasında, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Rusya ve İngiltere'nin farklı hava saldırılarında Suriye'de bulunan IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) hedeflerine operasyon düzenlediğini duyurdu.

TSK yaptığı açıklamasında, Rusya Hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Suriye'de bulunan El Bab'ın güneyindeki IŞİD hedeflerine hava taarruzları gerçekleştirdiğini belirtti.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan açıklamada, "Bugün (18 Ocak) Rusya yetkilileriyle yapılan iyi bir koordine neticesinde Rusya Hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, El Bab'ın güneyinde belirlenen DEAŞ hedeflerine hava taarruzları gerçekleştirmişlerdir" ifadesi kullanıldı.

TSK ayrıca 18 Ocak günü içerisinde dört defa ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin insansız hava araçları ile gerçekleştirdiği keşifler sırasında düzenlenen hava saldırılarında El Bab'da bulunan IŞİD hedeflerinin vurulduğunu açıkladı.

Diğer yandan İngiltere'nin de Suriye'de bulunan Bzagah bölgesinde belirlenen IŞİD hedeflerine savaş uçakları ile hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

"Bugün saat 15:30 sularında Koalisyon ile yapılan hedef koordinasyonu neticesinde Bzagah bölgesinde belirlenen DEAŞ hedeflerine Koalisyon Hava Kuvvetlerince (İngiltere'ye ait TORNADO savaş uçakları ile) hava taarruzu düzenlenmiştir" ifadesi kullanıldı.

Rus Interfax haber ajansı, Rusya ve Türkiye'nin Halep eyaleti içinde bulunan El Bab'da IŞİD'e karşı ortak hava operasyonu düzenlediğini duyurmuştu.

ABD de dün Suriye'nin El Bab kasabasındaki IŞİD hedeflerine karşı, "hem Washington hem de Ankara'nın çıkarları doğrultusunda" hava saldırıları düzenlendiğini açıklamıştı.

IŞİD'le savaşan koalisyonun Bağdat'taki sözcüsü Albay John Dorrian, Türkiye ve Washington'ın "ortak çıkarları" doğrultusunda IŞİD'e dört hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Türkiye, ABD öncülüğündeki koalisyona, Suriye'de hava saldırıları düzenlemesi için İncirlik Üssü'nü açmasına karşın, Washington'ı El Bab'ın IŞİD'den alınması için başlattığı operasyona yeterince destek vermemekle suçluyordu.

Rusya: Deyrizor'da da operasyon düzenlendi

Interfax aynı zamanda Rusya Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı bir başka haberinde ise Rus jetlerinin Suriye ordusuna Deyrizor'daki IŞİD saldırılarını püskürtmek için destek verdiğini belirtti.

Rus RIA haber ajansı ise Rusya ordusunun Palmira yakınlarında yapılan operasyonlar kapsamında da Suriye'ye destek verdiğini aktardı.

İlgili haberler